2023. január 6.
Az FTC olimpiai bajnokai 26. rész: Liu Shaoang
Olimpiai bajnokainkat bemutató portrésorozatunk 26. részében Liu Shaoang short trackesről olvashatnak.

Mindeddig csupán nyári olimpiák ferencvárosi hőseiről tudtunk írni, a téli olimpiákon nem termett babér a ferencvárosi sportolóknak, ahová sokszor maga a kijutás is lehetetlen küldetésnek tűnt, nemhogy a győzelem. Így volt ez egészen 2022-ig, a pekingi téli olimpiáig, ahová a magyar küldöttség, benne a ferencvárosi rövidpályás gyorskorcsolyázókkal, elsősorban a Liu testvérekkel igencsak vérmes reményekkel utazott. Végeredményben nem is kellett csalódni, hiszen Liu Shaoang megszerezte a téli sportágak első egyéni magyar aranyérmét, az 500 méteres sprinttávon. Ki ne emlékezne, ez a siker még páratlanabb is lehetett volna, ha egy egészen elképesztő bírói ítélet nem üti el bátyját, Liu Shaolin Sándort az 1500 méteres győzelemtől. De elütötte, így nekünk most „csupán” a fiatalabb fivér sikeréről kell megemlékeznünk.

Liu Shaoang 1998. március 13-án kínai édesapától és magyar édesanyától született Budapesten. Nemcsak itt született, magyar állampolgárként itt is nőtt fel. A sporttal a medencében ismerkedett meg, ugyanis első próbálkozása a testvérével együtt az úszás volt. Hamar kievickéltek a vízből és szinte azonnal magával ragadta őket az új szenvedély, a korcsolya. Édesanyja is korán megláthatta benne a későbbi zsenit, hiszen az Ádó becenevet adta neki egy kínai uralkodó után. Ádó aztán hű maradt ehhez a névhez, felnővén uralkodni kezdett a korcsolyapályákon. Mindez 2005-ben történt a Tornádó Rövidpályás Gyorskorcsolya Sportegyesületben (TRGSE), ahol 2011-ig versenyzett, majd 2014-ig a Sportország SC (SSC) színeiben folytatta, ekkor került az első nagy egyesületéhez, az MTK-hoz. A jobb lehetőségeket azonnal jobb eredményekkel hálálta meg, már 2014-ben, 16 évesen ezüstérmes lett a junior világbajnokságon, majd lett 2016-ban ifjúsági olimpián bronzérmes, hogy aztán 2017-ben négy ifjúsági világbajnoki címmel koronázza meg junior karrierjét. A felnőtt pályafutásának kezdete egybefonódott a juniorral, hiszen már 2015-ben tagja volt a világbajnokságon és EB-n is ezüstérmes férfi váltónak. Annak a váltónak, amelynek tagjaként a csúcsra ért 2018-ban a phjongcshangi téli olimpián, megszerezve Magyarország első ilyen nemes érmét. Nem volt olyan világverseny, ahonnan ne éremmel tért volna haza. Ilyen körülmények között, világklasszisként került, természetesen a tőle elválaszthatatlan bátyjával együtt – 2019 elején a Ferencvárosi Torna Clubba, amely rájuk alapozva indította újra a több évtizede megszűnt korcsolya szakosztályát. Ahogy nekik nem kellett csalódni az FTC-ben, úgy az FTC-nek sem bennük, továbbra is hozták a jobbnál jobb eredményeket. Ádó 2020-ban, közvetlenül a COVID világjárvány kitörése előtt kétszeres Európa-bajnok lett, majd jött a mindenki számára idegőrlő versenyszünet, lesz verseny vagy nem? 2021-ben a VB-t megrendezték, ott Liu Shaoang két arany- és két ezüstéremmel jelezte, felkészült az előtte álló nagy feladatokra, amelynek teljesítése Pekingben érkezett el. Ott Ádó a vegyes váltóval és – testvére jogtalan kizárását követően – 1500 méteren harmadik lett, majd hatalmas lélekerőről bizonyságot téve megnyerte az 500 méteres távot, megszerezvén a minden szempontból történelmi olimpiai bajnoki címet.

Az olimpiai dobogó tetején.

Az olimpia után, mintegy levezetésként még elutazott a világbajnokságra, ahol mind a négy férfi egyéni világbajnoki címet begyűjtötte. Mindezzel együtt elérte, hogy a világversenyeket (olimpia, VB, EB) tekintve ő lett a Ferencvárosi Torna Club legtöbb aranyérmet nyerő sportolója a maga 9 ilyen elsőségével.

Sajnos, egy ideig klubunk színeiben nem gyarapíthatja ezt a sikerszériát, hiszen testvérével együtt 2021 végén a második édesanyjukként szeretett kínai edzőnőjüket egészen Kínáig követték, országváltást kezdeményeztek, amihez meg is kapták az engedélyeket, így számukra, ha győznek, a kínai himnusz csendül majd fel

Az FTC neki is elkészíttette a mellszobrát, hogy példátlan sikerét az is hirdesse az utókor számára a Népligetben, az FTC olimpiai sétányán. A szobrot Brzózka Marek készítette.

FTC Múzeum

Felhasznált irodalom és weblapok:

http://www.olimpia.hu
hu.wikipedia.org/wiki/Liu_Shaoang
https://olympics.com/en/olympic-games/tokyo-2020/medal-design
delmagyar.hu

Cikkajánló

Az FTC olimpiai bajnokai 25. rész: Kozák Danuta

Olimpiai bajnokainkat bemutató portrésorozatunk 25. részében Kozák Danuta kajakosról olvashatnak.

Az FTC olimpiai bajnokai 24. rész: Székely Bulcsú

Olimpiai bajnokainkat bemutató portrésorozatunk 24. részében Székely Bulcsú vízilabdázóról olvashatnak.

Az FTC olimpiai bajnokai 23. rész: Kósz Zoltán

Portrésorozatunk 23. részében a 2000-es olimpián aranyérmet nyert vízilabdakapust, Kósz Zoltánt mutatjuk be.

Az FTC olimpiai bajnokai 22. rész: Sike András

Sorozatunk 22. részében következik a szöuli olimpián aranyérmes birkózó, Sike András története.

Az FTC olimpiai bajnokai 21. rész: Magyar Zoltán

Sorozatunk 21. részében következik a két olimpián is aranyérmes tornász, Magyar Zoltán története.

Az FTC olimpiai bajnokai 20. rész: Gerendás György

Sorozatunk 20. részében következik a montreali olimpián aranyérmes vízilabdázó, Gerendás György története.

Az FTC olimpiai bajnokai 19. rész: Hesz Mihály

Sorozatunk 19. részében következik a mexikói olimpián aranyérmes kajakos, Hesz Mihály története.

Az FTC olimpiai bajnokai 18. rész: Juhász István

Sorozatunk 18. részében következik a negyedik mexikói olimpiai bajnok FTC-labdarúgó története.

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin