2021. október 3.
Kulmala-tripla, Arany-shutout, győzelem a csúcsrangadón
Férfi hokisaink kapott gól nélkül győzték le a nagy rivális Csíkszeredát a Tüskecsarnokban!

Felvirradt az első csúcsrangadó napja a férfi jégkorong Erste Liga 2021/22-es idényében: a magyar bajnoki címvédő Ferencváros otthonába, a Tüskecsarnokba az Erste Liga előző szezonbeli bajnoka, a Sportklub Csíkszereda látogatott vasárnap délután. Elég annyit elmondani a két együttes egymás elleni mérkőzésének súlyáról, hogy az elmúlt három évben ez a két együttes osztozott a végső győzelmeken, mindkét fél egyaránt „másfél” ligagyőzelmet szerzett. 2019-ben az FTC-Telekom öt mérkőzésen győzte le a liga fináléjában székely riválisát, 2020-ban a koronavírus-járvány első hulláma félbeszakította a bajnokság hajráját, az elődöntőben két egyértelműen jobban álló csapat, a Fradi és a Csík pedig megosztott ligagyőzelmet kapott, míg 2021 tavaszán egy végletekig kiélezett hatmeccses elődöntős párharcban a Sportklubnak jött ki jobban a lépés a Fradival szemben, a székelyek pedig végül a ligát is megnyerték. Ezt az első idei összecsapást is jó formában várták a felek, a Sportklub hatból négy meccset megnyerve a tabella élén állt a mérkőzés előtt, míg a Ferencváros ötből négy rendes játékidős győzelemmel mindössze egy ponttal volt lemaradva riválisa előtt.

Ami a mieink keretét illeti, a Győr elleni pénteki győztes meccsen kisebb sérülést szenvedett Pavuk Attila nem tudta vállalni a játékot, így végül kissé át kellett alakítania a harmadik és a negyedik sort Fodor Szabolcs vezetőedzőnek, míg Rasmus Kulmala Kóger Dániel eltiltás utáni visszatérése után is maradt az első sorban Nagy Gergő és Cody Fowlie társaságában, 21-esünk pedig a második sorban kapott helyet.

Csúcsrangadóhoz méltóan nagy tempóban kezdődött a mérkőzés, és rögtön a második percben már érdekes jelenet játszódott le a jégen. Egy korongszerzés után a középső harmadból Kóger ugrott volna ki egyedül ziccerben, de erre azért volt lehetősége, mert Hegyi Ádám szabálytalanul húzta vissza a támadónkat utolérni próbáló csíki játékost, így emberhátrányba kerültünk. Négy az öt ellen is mi kerültünk először helyzetbe, a már-már ebben a műfajban specialistának számító Kulmala ezúttal is ziccerben ugrott ki, ám a Miskolcról a szezon előtt hazatérő Adorján lepkéssel nagyot védett. Mindössze fél percig volt előnyben a Szereda, ugyanis Kuljas szabálytalankodott, amiért Tóth Gergő ment oda elégtételt venni. Repültek a kesztyűk, egy ütésváltás után pedig a felek mentek ki a büntetőpadra. Támadónk öt, míg a csíkiak orosz védője a szabálytalanságával együtt kettő plusz öt percre, így négy a négy ellen maradtak a felek a jégen. Letelt Hegyi kiállítása, maradt közel fél perc emberelőnyünk, helyzet nélkül. Az ötödik percben Galántai lépett ki egyedül három csíki között, Fodor Csanád vágott oda a kezére bottal oldalról, kiállítás járt a mozdulatért. Hátrányban jól védekeztek a vendégek, de így is volt néhány lehetőségünk. A legnagyobb Fowlie előtt adódott, aki közelről lőhetett, Adorján fogta. Nem sokkal később Rokaly Norbert maradt lenn egy hősies blokk után, de folytatni tudta a játékot. Kevesebb mint fél perccel az előny vége előtt Kóger adott keresztbe egy nagy passzt Somogyinak, a lövést azonban Adorján fogta, a kapura sodort ismétlés pedig eltűnt a vendégek kapusa alatt. Alig egészült ki a Sportklub, rögtön nagy helyzetbe került, Láday cselezett be középen a harmadunkba, lövésénél kapott egy blokkot, a továbbperdülő korongot viszont még Becze próbálta meg a kapu előtt bekotorni, Arany kivetődve védett. Már az első harmad első felében rengeteg volt a helyzet mindkét oldalon, nagyon jó meccset játszottak a felek. A 11. percben Tamminent ütközte le kőkeményen Láday, elmaradt a kiállítás, egy perccel később viszont Fowlie az ellenfél harmadában való letámadásnál szabálytalankodott, így csíki emberelőny következett. Kuljas-bombával indult a vendégek előnye, majd Sofron érkezett a kipattanóra, Arany látványos mozdulattal védett. Nem sokkal később Szkacskov tesztelte egy nagy lövéssel Arany Gergely vadonatúj, zöld sasos fejvédőjét, a felszerelés kiállta a próbát. Nagy nyomás alatt tartotta a Fradi kapuját a Szereda az előny alatt, de ma is remekül működött a hátrányos speciális egységünk. Hegyinek ütővel, Borosnak bevetődve testtel volt látványos blokkja. Nem tudtak élni az előnnyel a csíkiak, sőt, a fór végén Fowlie egyedül lépett ki kapura, Láday pedig szabálytalanul csapott oda neki hátulról, így már a mieink kerültek emberelőnybe. Nem sokáig, 45 másodperc elteltével ugyanis elcseréltük magunkat, így végül több mint egy percig ismét a vendégek jöhettek emberelőnyben. Ezt most nem tudták olyan jól megjátszani, mint az előzőt, így ezt is kivédekeztük. Nem sokkal később Tamminen közelről a kapuvasra húzta Adorján mellett a korongot, védekezés közben pedig botfogásért kiszórták Rokaly Szilárdot két percre, bár úgy tűnt, a szabálytalanságot Becze követte el. A harmad végén történt az eset, de majdnem teljes két percünk volt előnyben támadni. Egy nagy helyzetig jutottunk el, Tóth Adrián tett keresztbe a kapu előtt egy nagy korongot, a jobb oldalon érkező Tamminen viszont nem tudta behúzni a spárgázó Adorján és a kapuvas között a korongot a hálóba. Alig ezután Kulmala lőtt mellé, majd megszólalt a harmad végét jelző duda. Gól nem született, kiváló, pörgős, harcos, feszült játékot és sok kiállítást viszont láthattak a nézők – 13-13 kiállításperce volt mindkét oldalnak, míg Arany nem kevesebb mint 19 próbálkozást fogott.

Öt másodperc áthúzódó emberelőnnyel kezdtük a második játékrészt, majd Ládayt szórták ki a játékvezetők a 23. percben, így rögtön emberelőnybe kerültünk. Gyorsan felálltunk, megjárattuk a korongot, McFadden középről balra letett korongját Cody Fowlie pedig gyönyörű mozdulattal, kapásból vágta a hálóba, előnyös góllal megszereztük a vezetést! (1-0) Rendkívül felpörgött a játék erre a harmadra, ezúttal nem is szakította meg a játékot annyi kiállítás, mint az első húsz percben, a harmad első fele nagyon gyorsan lepörgött. Hatalmas volt a tempó, sok ütközést láthattunk, viszont kevés igazán nagy helyzetet. A 29. percben egy csíki kontra megállítása érdekében Komáromy volt szabálytalan, a vendégek pedig több mint egy percig késleltetett előnyben járatták a korongot, de nem jutottak lövésig. Öt a négy ellen már igen, sőt, nagyon megnyomták az előnyt, Sofron a felső vasat találta telibe. A nyomás ellenére ezt a két percet is kivédekeztük, ám a 36. percben Farkas Simon kiállítása után ismét emberhátrányban kellett tempóznunk. Arany-védésekkel indult ez a periódus, majd Polák közelről a vasat találta el, ezután viszont Adorján rontotta el az új „trapézos” kapusszabályt (mindkét kapu mögött kijelölésre került egy trapéz alakú terület, és a hálóőrök kapujukat elhagyva csak ezen belül játszhatják meg a korongot), a technikai büntetést pedig Becze ülte le. Négy a négy ellen jöhetett a buli a csíki harmadban, amit elhoztunk, majd Tóth Adrián két emberen is áthámozta magát az alapvonal mögött a palánknál, onnan pedig a kapu elől Rasmus Kulmala elé tálalt, aki gyönyörűen fejezte be góllal a helyzetet. (2-0) Maradt még negyven másodperc emberelőnyünk a harmad végére, ezzel viszont már nem sikerült élni.

Ha a csíkiaknak lett is volna szemernyi reményük a záró harmadban visszajönni a meccsbe, ezt gyorsan elvettük tőlük. A 43. percben a vendégek harmadában cselezgető Nagy Gergő játszott vissza Kärmenieminek a kékre, aki az átvételt egyből kapura húzta, bombájába Kulmala ért bele remek ütemben, a korong pedig a hálóba vágódott. (3-0) A gól után érződött, hogy a Szereda játékosai talán kicsit feladták a reményt a pontszerzésre, innentől egyértelműen a mieink játéka dominált. Kulmala kisodródott helyzetből próbált meg fonákkal triplázni, Adorján fogta. Nem sokkal később viszont Reisz kapott 2+2 percet, miután a kapura törő Tamminen elől megpróbálta oldalról beszúrva elütni a korongot, ütője azonban felcsúszott és arcon találta finn támadónkat. Sőt, egy perccel később Bíró is szabálytalankodott, így teljes két percig öt a háromban támadhattunk. Ezt szinte azonnal kihasználtuk, megint gólig játszott egy előnyt a „finn háromszögünk”: Kärmeniemi tette a kékről balra Tamminen elé, aki helyzetben lövés helyett a keresztpasszt választotta, Kulmala pedig kapásból a félig üresen álló kapuba vágta a korongot, teljessé téve mesterhármasát. (4-0) Ezzel Reisz egyik büntetése lejárt, az öt a három elleni játék viszont maradt, ám már sem ezt, sem a szimpla előnyt nem sikerült újabb gólra váltani. Öt az öt ellen is növelhettük volna előnyünket az 51. percben, Nagy Gergő lopott korongot Beczétől, majd egyedül tört kapura, Adorján nagyot védett. Hat perccel a vége előtt Polak nagyon közel járt a szépítéshez, a Rokalytól kapott korongot azonban nem tudta átjátszani a nagyot védő Aranyon. Három perccel a vége előtt Somogyit sodorták el, ebben az emberelőnyben is volt ziccerünk, Tamminen-Somogyi-Kóger játék után utóbbi lőhetett, Adorján azonban bravúrt mutaott be. McFadden bombázott még egyet, a korong átcsorgott Adorjánon, ám Farkas Tamás kapcsolt és takarított a gólvonal elől. Két kimaradt Bohunicky-helyzet zárta a mérkőzést, amely ugyan rangadónak indult, és nagyon szoros első harminc percet hozott, utána fokozatosan átvettük az irányítást, és nagy győzelmet arattunk.

A Ferencváros 4-0-ra győzte le a szezon első csúcsrangadóján az Erste Liga-címvédő nagy rivális Csíkszeredát, nulla gólon tartotta a mezőny egyik leggólerősebb csapatát, ezzel meg is előztük a csíkiakat a tabellán. Rasmus Kulmala mesterhármasig jutott, Arany Gergely pedig kapott gól nélkül zárt, ezzel mindketten nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a 2018/19-es szezon után ismét nulla gólon tartottuk a Sportklubot egy egymás elleni mérkőzésen. Folytatás jövő pénteken a DEAC otthonában.

Férfi jégkorong, Erste Liga, alapszakasz
FTC-Telekom – Sportklub Csíkszereda 4-0 (0-0, 2-0, 2-0)
FTC-Telekom: Arany (Nagy K.) – Kärmeniemi, McFadden, Kulmala, Nagy G., Fowlie – Bán, Bohunicky, Kóger, Tamminen, Somogyi – Sarcia, Hegyi, Tóth A., Farkas S., Tóth G. – Boros, Seregély, Komáromy, Roczanov, Galántai. Vezetőedző: Fodor Szabolcs.
Sportklub Csíkszereda: Adorján (Samankou) – Kubat, Salló, Polak, Rokaly Sz., Sofron – Kuljas, Láday, Becze, Szkacskov, Stach – Farkas T., Reisz, Bíró T., Fodor Cs., Kosztyicin – Gecse H., Rokaly N., Casaneanu, Péter A., Péter B. Vezetőedző: Magnus Sunsquist.
Gólok: Fowlie (22:16, EE, McFadden, Nagy G.), Kulmala (37:22, Tóth A.), Kulmala (42:24, Kärmeniemi, Nagy G.), Kulmala (47:41, EE2, Tamminen, Kärmeniemi)
Kapura lövések: (10:19, 13:13, 15:6) 38:38
Védések: (19:10, 13:11, 6:13) 38:34 / 100.00% : 89.47%
Kiállítás percek: (13:13, 4:4, 0:8) 17:25
Emberelőny kihasználás: (11 / 2) 18.18% / (7 / 0) 0.00%
Emberelőnyben töltött idő: 15:06 / 10:56
Emberhátrányos védekezés: (0 / 7) 100.00% / (2 / 11) 81.82%