2020. december 28.
Megszakadt az ötéves sorozat, hazai vereség a Derbin
Férfi jégkorongcsapatunk váratlanul súlyos, 5-1-es vereséget szenvedett az Újpest ellen az Erste Ligában.

Amíg más sportágakban a december a téli pihenő ideje, addig a hoki őrzi a régi hagyományokat, amikor még nem voltak minden igényt kielégítő, akár nyári játékra is alkalmas fedett, hőszabályozott létesítmények, és a bajnoki idény a téli hónapokra korlátozódott. Ennek megfelelően a karácsony a jégkorongozók életében nem egy többhetes pihenés, hanem egy néhány napos leállás, ami után a szezon legsűrűbb időszaka következik. Ez idén sincs máshogy: az FTC-Telekom magyar bajnok, Erste Liga-győztes és Magyar Kupa-címvédő együttese a december 23-ai, Titánok elleni magabiztos győzelem után két nap pihenőt kapott, majd karácsony másnapján, 26-án már edzett a csapat, hiszen december 28-án hétfőn már meg is kezdődött a nagy menetelés, ráadásul egy Újpest elleni Derbivel. Ezután sincs megállás, hiszen a Fradi jégre lép december 30-án, majd január 3-án, 5-én, 7-én és 10-én is mielőtt következik közel egy hét meccsszünet, előbb azonban az ősi rivális ellen kellett azzal a céllal jégre lépni, hogy megszerezzük a szezonban háromból a harmadik győzelmet ellenük. Ezzel nem csak komoly sorozatokat építhettünk tovább (Fodor Szabolcs mérlege 2018 szeptembere óta 16 Derbin 14 győzelem, emellett több mint öt éve, 2015. december 18-a óta nem kaptunk ki hazai jégen a liláktól), de a tabella első helyét is visszaszerezhettük volna a december 26-án és 27-én két meccsen öt pontot szerző, ezzel átmenetileg előző DEAC-tól.

Bár egy Derbi mindig mindkét fél számára presztízsküzdelem és általában kiegyenlített csatákat hoz a mezőnyben, ezúttal azonban a két csapat jelenlegi és közelmúltbeli formája ferencvárosi fölényt ígért. Ennek megfelelően kezdődött a találkozó, az első percekben jóval többet birtokoltuk a korongot, és több lövést is megeresztettünk a december 20-án Miskolcról Újpestre kölcsönbe érkező kiváló válogatott hálóőr, Rajna Miklós kapujára. Igazán veszélyes kísérlet egyelőre nem volt ezek között, de többször láttunk már példát arra, milyen fontos az elejétől kezdve nagy nyomást gyakorolni az ellenfél kapujára. Az újpestiek csak a negyedik percre tudtak valamelyest kijönni a szorításból, az első veszélyesebb lövésük is ekkor született, Varga Arnold kékvonalasát azonban könnyedén fogta Rajna válogatottbeli egyik társa, a Fradi kapuját védő Arany Gergely. A Derbi első tíz perce hasonló játékkal telt el: a mieink voltak inkább fölényben, több akció zajlott az újpesti harmadban, a vendégek gyors kontrákkal próbálkoztak, amiket remekül levédekeztünk, az igazán veszélyes helyzetek viszont egyelőre elmaradtak – ami kapura ment, azt a két kiváló hálóőr megoldotta. A 11. percben jött az első igazán nagy helyzet: Hajós ment el a bal oldalon egy indítással, a vendégek nem zártak vissza időben, így támadónk megfordulva két érkező elé is tálalhatott. Tóth Gergelyt választotta, aki szemtől szemben állt Rajnával, ám a párharcot az újpesti kapus nyerte bárddal. Egy perccel később jött a meccs első kiállítása, Kyle Just gáncsolt, így a mieink támadhattak először emberelőnyben. Az elmúlt néhány meccsen azt láthattuk, a hátrányos védekezésünk úgy fest, összeállt, ám az előnyös játékunk még lehetne sokkal hatékonyabb. Ehhez igyekeztünk tartani magunkat, alaposan megjárattuk a korongot a vendégek harmadában, és ugyan előbb Hodgman jobbról még nagyon picit eltévesztette a botos oldalt, alig egy percnyi előnyös játék után Hegyi Ádám a kékről hatalmas gólt lőtt Rajna kapujának bal oldalába! (1-0) A korábban Újpesten is megfordult rutinos védőnk nagyon szereti bosszantani a nagy riválist: harmadik ferencvárosi szezonjának első gólját szerezte most, de előtte 2018/19-ben lőtt három, illetve egy idénnyel később szerzett két góljából is egy-egy az Újpest kapujában kötött ki. Nem sokkal később az újpestiek is megkapták az első emberelőnyt, Tóth Gergely ült fogásért a büntetőpadra. A korábbi feltevésnek megfelelően ezúttal is kiválóan működött a hátrányos védekezésünk, Aranynak egy Just-lövésnél kellett nagyot védenie, ezen kívül gyönyörűen jöttek a blokkok és a kizárások, nem jutott veszélyes helyzethez az Újpest. Sőt, nem is tudták végigtámadni a két percet előnyben a vendégek, ugyanis bő fél perccel védőnk büntetésének lejárta előtt Bodo Tóth Richárddal szembeni csúnya testre ütése miatt szintén kiült, így hamarosan újabb több mint egy perc emberelőny jutott nekünk. Bár nagy nyomást helyeztünk Rajna kapujára, és alaposan meg is soroztuk, ezt az előnyt ezúttal nem sikerült értékesíteni – eddig így is jócskán jobban jöttünk ki az első harmad speciális játékaiból az ellenfélnél. Ez azonban nem sokáig volt így sajnos, ugyanis alig két perccel a harmad vége előtt Pavukra is rászórtak két percet, ezt az előnyt pedig nagyon megnyomta az Újpest, a korongot pedig végül ziccerig járatták, Mario Lamoureux pedig közelről a hálónkba vágta. (1-1) Így egy harmad után meccsnullról folytathatták a mérkőzést a felek.

A képlet hasonló volt, mint több korábbi meccsen már a szezonban – a nyomás és a helyzetek megvoltak, a mieinknek a hatékonyságon kellett javítaniuk. Ennek szellemében mentünk neki a második harmadnak, azonnal nekirontottunk az ellenfélnek, és másfél perc alatt két óriási helyzetet is kialakítottunk, az elsőnél Rajna bravúros spárgával hárított, a másodiknál Tóth Adrián picivel melléhúzta a korongot. A nyomásnak meg is lett az eredménye, a 23. percben jött is az újabb emberelőnyünk, Vorobjev volt szabálytalan. Rajnának egy nagyobb védenivalója volt, ezt megoldotta, egyébként ezúttal nem sikerült nagy nyomást tennünk a vendégek kapujára, sőt, 48 másodperccel a büntetés lejárta előtt Tóth Adriánt is kiszórták egy kissé szőrösszívű ítélettel, így négy a négyben játszottunk tovább. Somogyi bombázott ilyen felállásban lendületből középről, Rajna fejvédőjének tetején csúszott fölé a korong. A vendégek kiegészültek, így bő egy percig ők játszhattak emberelőnyben, ezzel azonban nekik sem sikerült élniük. Folytatódott az eddig látott játék – sok kiállítás, sok játékmegszakítás, mezőnyben ferencvárosi fölény, ezt azonban továbbra sem sikerült érvényesíteni. A 27. percben újabb esélyünk nyílt megszerezni a vezetést, Kovács Attila gáncsolásért kapott két percet – nem sokat játszottak öt az öt ellen a felek. Nagyon közel jártunk a gólhoz, egy távoli Hegyi-bomba egy megpattanás után a vasról vágódott vissza a mezőnybe – a hálóba viszont nem sikerült betalálni, kiegészült az ellenfél. Viszonylag kiegyenlített percek következtek – létszámban is, és helyzetek tekintetében is. Továbbra is sok ütközés tarkította – Derbihez méltóan – a meccset, szabálytalanságot azonban nem fújtak egyiknél sem. A 33. percben egy kis kényszerszünet következett, miután a mérkőzésóra technikai gond következtében lenullázta magát, de ezt hamar sikerült orvosolni. A megállásból az újpestiek jöttek ki jobban, egy villámgyors támadás végén Just lőtt, Arany azonban szépen védett. Sőt, a következő nagyjából két perc is a vendégeké volt, Arany azonban stabilan tartotta magát a kapunkban. Három és fél perccel a harmad vége előtt Bodo szólózta magát nagy helyzetig, Arany azonban megnyerte az egy az egy elleni párharcot. Két és fél perccel a vége előtt jött a válasz, Pavuk próbálkozásánál Rajna védett nagyot, a kipattanónál azonban Selan szabálytalanul „cipelte” magával a korongot a kesztyűjében a kapu előteréből, így emberelőnybe kerültünk. Mindent megtettünk, hogy előnnyel mehessünk a második szünetre, ez azonban nem sikerült, Rajna több nagy bravúrt is bemutatott. Így bár a második harmadban játékban közelebb zárkóztak a vendégek, összességében maradt az enyhe fölényünk, ezt viszont gólok számában nem sikerült érvényesíteni.

Sőt, a statisztika szerint a második játékrészben lövésekben előrébb is járt az Újpest. Ez azonban nem lett volna nagy baj, az már annál inkább, hogy a 42. percben szinte az első támadásból megszerezte a vezetést az Újpest: egy gyors akció végén Vorobjev próbálkozásánál még spárgázva óriásit védett Arany, a kipattanót azonban senki nem takarította el, Varga Arnold pedig közelről a hálóba vágta. (1-2) A gól nagyon megfogta a mieinket, és egyelőre ült az újpesti taktika, az ezúttal remekül működő védekezésből és kiváló kapusteljesítményből indított villámgyors kontrák. Olyannyira, hogy a 45. percben jött a még nagyobb baj: Stadel góljával kettőre növelte előnyét az Újpest. (1-3) Olyan feladat állt a mieink előtt, amilyennel az utóbbi időben nem nagyon találkozott: 15 perc alatt kellett kétgólos hátrányból felállni. Támadtunk is hozzá, azonban úgy tűnt, a mai napon elöl valahogy nem vagyunk eléggé élesek. A vendégek remekül tartották magukat, sőt, a 49. percben Szabad egy kiugrással el is dönthette volna a meccset. Arany hatalmasat védett, Versteeg azonban közben szabálytalan volt, így emberelőnybe került az Újpest. Elképesztően nehéz percek vártak a Ferencvárosra, a hátrányos védekezés azonban ezúttal is működött, és Arany védéseivel megtámogatva sikerült megúszni gól nélkül. Meg kell hagyni, sajnos ennek ellenére ebben az időszakban jobban játszottak a vendégek, szinte minden kapuig eljutó akciójuk magában hordozta a meccs lezárását jelentő gól veszélyét. A hajrára összeszedtük magunkat, egyenlő létszámnál is újra fölényben voltunk, de jól működött az újpesti védekezés, amikor pedig túljutottunk rajtuk, ott volt Rajna. Két perccel a vége előtt Fodor Szabolcs ahogy arra számítani lehetett, időt kért, és lehozta kapusát, azonban ma ez sem segíthetett. Sőt, Előbb az utolsó perc elején Benk András lezárta a nyitott kérdéseket egy félpályás üres kapus góllal (1-4), majd néhány másodperccel később Lamoureux rátett még egy lapáttal, és a visszatérő Arany kapuját is bevette ismét, ezzel beállítva az 5-1-es végeredményt.

Minden sorozat megszakad egyszer – a 2015. december 18-a, több mint öt év óta íródó hazai veretlenségünk a Derbiken a mai napon szakadt meg. Fodor Szabolcs az FTC-Telekom vezetőedzőjeként 17. Újpest elleni meccsén elszenvedte harmadik vereségét, a Ferencváros pedig a MAC HKB Újbuda győzelme után a harmadik helyen áll a tabellán. Rendezni kell a sorokat, az kétségtelen, erre és a búslakodásra viszont nincs sok idő, szerdán már következik a Vasas elleni idegenbeli mérkőzés Káposztásmegyeren.

Férfi jégkorong, Erste Liga, alapszakasz
FTC-Telekom – UTE 1-5 (1-1, 0-0, 0-4)
FTC-Telekom: Arany (Nagy K.) – Ellerby, Tóth G., Somogyi, Kulmala, Nagy Gergely – Hegyi, Versteeg, Hodgman, Tóth A., Pavuk – Kärmeniemi, Sarcia, Hajós, Sági, Németh A. – Boros, Farkas S., Roczanov, Tóth R., Tóth Gergő. Vezetőedző: Fodor Szabolcs
UTE: Rajna (Duschek) – Horváth A., Stadel, Benk, Bodó, Just – Kiss P., Selan, Lamoureux, Vincze P., Szabad – Kovács A., Varga A., Rafaj, Vorobjev, Sikorcin – Horváth Á., Szécsi, Godó, Kovács S., Nemes. Vezetőedző: Virág Csaba.
Gólok: Hegyi (12:19, EE, Kärmeniemi), illetve Lamoureux (18:59, EE, Szabad, Sikorcin), Varga A. (41:49, Vorobjev, Nemes), Stadel (44:22, Vincze P., Szabad), Benk (59:03, üres kapu), Lamoureux (59:28, Vincze P.)
Kapura lövések: (13:10, 10:11, 10:18) 33:39
Védések: (9:12, 11:10, 14:10) 34:32 / 87.18% : 96.97%
Kiállítás percek: (4:4, 2:6, 2:0) 8:10
Emberelőny kihasználás: (5 / 1) 20.00% / (4 / 1) 25.00%
Emberelőnyben töltött idő: 7:49 / 5:46
Emberhátrányos védekezés: (1 / 4) 75.00% / (1 / 5) 80.00%