2019. január 28.
Pleszkán-parádé és Nagy Gergő-tripla: győzelem a Derbin
Pleszkán József kapusparádéjával és Nagy Gergő 3+1 pontjával rendes játékidős győzelmet arattunk Újpesten.

Férfi jégkorongcsapatunknak nem maradt sok ideje ünnepelni és regenerálódni az ősi rivális UTE szombati legyőzése után: két nappal később, hétfő este Újpesten következett a Dupla Derbi második felvonása, egyben a középszakasz második mérkőzése az FTC-Telekom számára.

Nem volt egyszerű dolga Fodor Szabolcs vezetőedzőnek a sorok összeállításánál, ugyanis a sérülések mellett betegség is tizedelte a Fradi játékoskeretét. A kulcsemberek közül Brett Switzer és Marcus Perrier sem tudta vállalni a játékot, de újra betegség miatt maradt távol Hardi Richárd is. Végül három sorral tudtunk kiállni a rangadóra, a kapuban a szombaton még beteg Pleszkán kezdett, így az előző meccsen remekül bemutatkozó, 19 éves Maros Botond ezúttal a cserepadon kapott helyet.

Az újpestiek úgy látszott, nagyon meg akarták mutatni hazai közönség előtt, hogy többre képesek, mint amit a szombati végeredmény mutat. A találkozó elejétől kezdve magukhoz ragadták a kezdeményezést, és sorozatban szállították a helyzeteket. A szombaton kisebb sérülést szenvedő, de a játékot vállalni tudó kapitány, Benk András előbb háttal a kapunak volt nagyon veszélyes, majd távoli lövéssel riogatott, ám Pleszkán a helyén volt. Nagy Nilan előtt adódott a következő veszélyes kísérlet, Pleszkán mamutjáról kijött a korong, majd az ismétlés mellé szállt. Az 5. percben a lilák pontkirálya, Stefishen szerezhetett volna vezetést, a kapu mögül visszakanyarodva fonákkal próbált eljutni a hosszú oldalig, Pleszkán azonban bravúrral átvetődött, és hárított. Sőt, a 8. percben emberelőnybe is került az Újpest, fel is álltak, meg is szórták a kapunkat, Pleszkán eszén viszont nem tudtak túljárni. Nem túlzás azt állítani, a mérkőzés első tíz perce a hazai rohamokról, és a Pleszkán-bravúrokról szólt. Duschek szinte lövést sem kapott, a 11. perc elején talán ez boszulta meg magát: Nagy Gergő korcsolyázott be a jobb oldalon a hazai harmadba, felnézett, és mivel nem jött társ, egy fékezés után meglőtte a rövid sarkot, a korong pedig a kapuba jutott, megvolt a nagyon fontos vezetés, ráadásul szinte helyzet nélkül! Sőt, a góltól csapatkapitányunk extázisba került, egy kontránál egy szép váltás után vette át a korongot Tóth Renátótól, befelé cselezett, és távolról a hosszúba bombázott! Az újpestiek mestere, Szilassy Zoltán nem teketóriázott a szinte semmiből hirtelen bekapott két gól után, és azonnal kapust cserélt, Sila folytatta a mérkőzést. Valószínűsíthető, hogy nem ennek köszönhette a szépítést az Újpest: Varga Arnold egyedül szólózott be a harmadunkba a jobb oldalon, és csuklóból a hosszúba vágta a korongot. A váratlan, távoli lövésből esett gólok meccse volt eddig ez a mai, és a gyors válasszal ráadásul nem csak számszerűleg, de lélektanilag is visszajött a meccsbe az UTE. Kiegyenlítődött a játék, a harmad hátralévő részében nem volt nagy nyomás egyik kapun sem. Három és fél perccel a vége előtt, egy felesleges, támadó harmadbeli Farkas-szabálytalanság miatt emberhátrányba kerültünk, megkapta tehát az esélyt a hazai csapat. Fel is tudtak állni, ki is játszották lövésig, Brine lövésénél azonban Pleszkán óriásit védett. Másodszorra viszont összejött a figura, Brine egyenlített, kihasználta az emberelőnyt az UTE. A dudaszó előtt kevéssel még komoly csetepaté alakult ki: Rafaj gyalulta a palánkba a sarokban Sikorcint, közben a középre játszott korong után Kiss lövésénél Pleszkán újabb szenzációs bravúrt mutatott be, ám a hazai játékosok már Rafajjal voltak elfoglalva, hogy megtorolják a szabálytalanságot. Rafaj fejre irányuló támadásért 2+10 percet kapott, majd mindössze nyolc másodperccel később Jászait is kiszórták, így majdnem két percig öt a három ellen támadhattak a lilák. Kőkeményen védekeztünk azonban kettős hátrányban, így az első harmad végéig megúsztuk a kettős hátrányt. Igazi, Derbihez méltó játékot láthattunk, egyre keményebb lett a mérkőzés, sok ütközéssel, párharccal, és két-két góllal. (2-2)

32 másodperc áthúzódó kettős hátránnyal kezdtük a középső harmadot, ám kőkemény, harcos védőmunkával sikerült kivédekezni. Ez már önmagában komoly fegyvertény, lélektani előnyünket pedig megerősítette az is, hogy a 23. percben megérkezett Kocsis szabálytalansága után az első emberelőnyünk. Sikerült hamar felállni a hazai harmadban, ám igazi veszélyt nem tudtunk jelenteni Sila kapujára. Alighogy kiegészült viszont az UTE, az újabb szabálytalanság miatt jött a következő emberelőny. Továbbra is tartósan maradtunk a hazai harmadban, ám nem sikerült túljárni Sila eszén. Nem telt egy egy perc sem egyenlő létszámnál, egy gyors megindulásunkat Vincze csak egy nagy akasztással tudta megállítani, így ismét jöhetett a zöld-fehér emberelőny. Ebből sem sikerült azonban betalálni, majd mezőnyben sok hibával, eladott koronggal, mindkét oldalon ideges játékkal tarkított, kevés helyzetet hozó időszak következett. A harmad végén még kapott Dósa magas botja után egy emberelőnyt az Újpest, Pleszkánnak ismét be kellett mutatnia egy bravúrt, de gól már nem született. Sőt, a lilák harmadában Nagy Gergő szerzett korongot, és két csel után lőhetett, de nem jött össze az emberhátrányos találat sem. Nem született gól a második húsz percben, a döntés a záró harmadra maradt. (2-2)

Ijesztő pillanatokkal kezdődött a záró harmad, Nemes találta bottal nyakon Pleszkánt egy kapu előtti kavarodásban. Parádézó hálóőrünk szerencsére folytatni tudta a játékot, és miközben feltápászkodott a jégről, még az újpesti szurkolók is megtapsolták – két szitkozódás között. A játék képe hasonló maradt, mint amit a második húsz percben láthattunk: hatalmas volt a küzdelem mezőnyben, mindkét oldalon megvoltak a helyzetek, ám nem sikerült betalálni. Megkaptuk az esélyt, Kiss Philipet állították ki, fel is álltunk a hazai harmadban, de Sila kétszer is nagyot védett, kivédekezték az emberhátrányt a lilák. Nem sokkal később ők jöhettek előnyben, ők is hamar felálltak, ám Pleszkán és a védelem remekül dolgozott, sőt, egy harmadból kicsúszó korongra Nagy Gergő csapott le, megverte védőjét, gyönyörű csellel fektette el Silát, és emberhátrányos gólt szerzett! Újabb esélyhez jutott az Újpest, Kärmeniemi takarította el szabálytalanul Kocsist. Ezt viszont mrá hamar kihasználták a lilák, Pleszkán hiába védett nagyot egy kapu elé betett korongnál, Benk végül bekotorta az egyenlítő gólt. Majdnem ott volt az újabb vezetésünk, Rafaj azonban a vasat találta telibe. Kezdett egyre feszültebbé válni a mérkőzés, felváltva adódtak a lehetőségek a kapuk előtt. Szerencsére a mieink jöttek ki az adok-kapokból, Tóth Richárd cselezte be magát a kapu mögé, visszatett korongjába Farkas beleszúrt, Sila mamutjai között pedig a kapuba pattogott a korong, újra vezettünk öt perccel a vége előtt! Három perccel a vége előtt pedig úgy tűnt, eldőlt a Derbi: Nagy Gergő csapott le egy eladott korongra a középső harmadban, ismét szólózott, lőtt, Sila ugyan védett, a kipattanót viszont az érkező Walls könyörtelenül a kapuba vágta! Szilassy Zoltán azért még kikérte az idejét, majd nem sokkal később egy kemény ütközés után a játékvezetők mutatták, Dósát kiállítják, az Újpest viszont még a késleltetett előnyből szépített: Benk lövése kipattant Pleszkánról, Varga pedig a kapuba vágta a kipattanót. Sikorcin lennmaradt a Dósával való ütközés után, a mentősök is a jégre érkeztek, de szerencsére nagyobb volt az ijedség, Sikorcin társai támogatásával ugyan, de le tudott korcsolyázni. Dósa 5 perc plusz véglegest kapott a szabálytalanságért, így hiába a gól, maradt a Újpest emberelőnyben – a mérkőzés végéig, hiszen alig három perc maradt a rendes játékidőből. A lilák mindent egy lapra feltéve rohamoztak, több lövésük is eltalálta Pleszkán kapuját, Sila is lekorcsolyázott, így hat a négy ellen rohamozhattak, de hősiesen védekeztünk, Pleszkán hatalmasakat védett, sőt, a kapuvas is velünk volt Vincze lövésénél.

Így nem jött össze az újabb egyenlítés, 5-4-re, és ami még fontosabb, rendes játékidőben nyerte meg a Ferencváros a Derbit, ráadásul foghíjas sorokkal, idegenben! Nagy Gergő mesterhármasa, és Pleszkán József hatalmas védései nagyon sokat hozzátettek a győzelemhez, de az egész csapat ismét fantasztikus karaktert mutatott! Ezzel utolértük meccsszámban a nagy rivális Csíkszeredát, és két ponttal átvettük a vezetést a felsőházi középszakasz tabelláján. Folytatás pénteken, hazai jégen a Brassó ellen!

Jégkorong, Erste Liga, középszakasz
UTE – FTC-Telekom 4-5 (2-2, 0-0, 2-3)
UTE: Duschek (Sila) – Kiss P., Kiss-Rusk, Csányi, Kocsis, Nemes – Szaller, Varga, Hebar, Sági, Vincze – Kovács A., Nagy N., Benk, Sikorcin, Stefishen – Brine, Ropret, Szalma. Vezetőedző: Szilassy Zoltán.
FTC-Telekom: Pleszkán (Maros) – Kärmeniemi, Sarcia, Nagy G., Pavuk, Walls – Jászai, Pozsár, Dósa, Farkas, Rafaj – Hegyi, Lengyel, Roczanov, Tóth G., Tóth Re. – Tóth Ri., Tóth A.
Kapura lövések: (22:7, 9:18, 16:14) 47:39
Védések: (5:20, 18:9, 11:14) 34:43 / 87.18% : 91.49%
Kiállítás percek: (0:18, 6:2, 2:29) 8:49
Emberelőny kihasználás: (9 / 2) 22.22% / (4 / 0) 0.00%
Emberhátrányos védekezés: (0 / 4) 100.00% / (2 / 9) 77.78%
Gólszerzők: Varga A. (13:02), Brine (17:39, EE, Sikorcin, Ropret), Benk (50:29, EE, Vincze P.), Varga A. (56:56, Benk), illetve Nagy G. (10:10), Nagy G. (11:39, Tóth Re.), Nagy G. (48:16, EH), Tóth Ri. (54:34, Farkas), Walls (56:28, Nagy G.)