2020. szeptember 27.
Rossz kezdés után megérdemelt siker a ráadásban!
Címvédő férfi hokicsapatunk kétgólos hátrányból fordítva a ráadásban szerezte meg a szezon első győzelmét.

Végre hazai pályán is bemutatkoztak bajnok hokisaink! Magyar bajnok, Erste Liga-győztes és Magyar Kupa-címvédő férfi jégkorongcsapatunk számára nem indult könnyen az Erste Liga 2020/21-es idénye. A koronavírus-járvány hokisaink keretét is elérte, ez pedig teljesen felborította a csapat felkészülési programját. A karanténból, és az egészségügyi protokollnak megfelelő vizsgálatokból fokozatosan tértek vissza az augusztus 21-e óta még edzőmeccset sem játszó játékosok, a teljes keret pedig csak a héten tudott először együtt dolgozni. Ehhez képest már-már bravúrszámba megy a nyáron tovább erősödött DEAC otthonában hosszabbításban megszerzett egy pont (még ha a háromgólos előnyről eladott mérkőzés egy kicsit fájó is lehet mind a stáb, mind a szurkolók számára).

Nos, ilyen körülmények között várta a MAC HKB Újbuda elleni hazai szezonnyitót az FTC-Telekom, amely rendkívül szépszámú szurkolótábor előtt korcsolyázhatott ki a bemelegítésre, majd a mérkőzésre. A járványhelyzet miatt félházas korlátozás van érvényben a hokicsarnokokban, az így 1100 fősre redukált Tüskecsarnokba pedig mintegy 900 néző látogatott ki vasárnap délután – kezdésként mindenképpen biztató, pláne úgy, hogy erdélyi csapatok elleni rangadókkal folytatja majd a ligát a Fradi a jövő héten. Ami a mieink keretét illeti, sok helyen nem változott a Debrecenben látottakhoz képest az összeállítás, bemutatkozott végre viszont ferencvárosi mezben a korábbi pályafutása során három csapat színeiben több mint 200 NHL-mérkőzést lejátszott Keaton Ellerby.

Várható volt, hogy a szintén hazai jégen, ám ezúttal papíron vendégként szereplő ellenfelünk a Debrecenhez hasonlóan nagy lendülettel dobja majd magát játékba, rögtön az első percben veszélyeztetett is Kangyal Balázs együttese, majd még szintén az első percben össze is szedtek egy kiállítást, Csollák magas botja révén. Ennek ellenére emberhátrányban is helyzetbe kerültek, kettő az egy elleni lerohanás végén Terbócs próbálkozhatott, Aranynak kellett bravúrt bemutatnia. Látszott, hogy még akadozik a speciális játékunk, ez szezon elején egyébként sem csoda, pláne a bevezetőben említett körülmények után. Nem is sikerült kihasználni az előnyt, sőt, Pavuk is elkövette ugyanazt a szabálytalanságot, mint az ellenfél, így 16 másodpercig 4 a 4 elleni játék zajlott, majd jöhetett a MAC emberelőnye. Meg is nyomta az előnyt a MAC, ennek pedig gól lett a jutalma: körbeadogatás végén Schlekmann Márk lőtt jobbról, a korong pedig a bal oldali vasról Arany hátára-lábára vágódott, onnan pedig rendkívül szerencsétlen módon a gólvonal mögé csorgott. (0-1) A góltól még inkább lendületbe jött a MAC, és jött az újabb emberelőnyük is, akadályozás miatt Tóth Adriánt állították ki. Ellenfelünk pedig a második fórt is kihasználta, ezúttal Nagy Krisztián passzolt középre Schlekmannak, aki remek mozdulattal vette át a korongot, és félfordulatból, bravúros mozdulattal a hosszú felsőbe vágta azt – Aranynak rendkívül nehéz dolga volt, teljes takarásban volt. (0-2) A 8. percben ismét a mieink kerültek emberelőnybe, sikerült is felállni, azonban továbbra is meddő volt az előnyös játékunk, a MAC pedig ismét veszélyeztetett hárányban is, Nagy Krisztián szólózott szépen, Arany a helyén volt. Nem sokkal később megvolt az első igazán nagy helyzetünk, Bálizs korcsolyázott ki a gólvonal mentén jobbra egy korongért túl vakmerően, elveszítette, ám Kulmala centerezését Hodgman hiába tette úgy az üres kapura, hogy még meg is nézte magának a sarkot, érkezett egy önfeláldozó blokk. Megvolt a játékunk, megvoltak a helyzetek, Somogyi kapuvasig jutott egy centerezésnek is beillő próbálkozás során, majd Rasmus Kulmalának is volt egy remek megindulása, amelynek végén szólóban fonákkal a rövid felsőt vette célba, Bálizs azonban a helyén volt. Hiába voltak azonban meg a lehetőségek és a lövésszám is (16 lövésig jutottunk az első harmadban), érezhető volt, hogy még nem elég éles a csapatjáték. A fiataljaival igen nagy tempót diktáló MAC pedig remekül igyekezett lecsapni minden lehetőségre, minden egyes apró hibára. Szerencsére nem kellett kétgólos hátrányban elmenni végül a szünetre, a 15. percben ugyanis Bugár szabálytalankodott, ezt az emberelőnyt pedig végre sikerült kihasználni: Ellerby kékvonalas bombája után Hodgman szedte össze a kipattanót, áttette a túloldalon érkező Nagy Gergőnek, kapitányunk pedig középre húzott, és középről Bálizs mamutjai között laposan a hálóba lőtt. (1-2) Nem tudtunk azonban lendületbe kerülni, hiszen a gólszerző alig egy perccel később már a büntetőpadon találta magát. Ezúttal viszont a mieink veszélyeztettek hátrányban, Roczanov csípett el egy korongot, szólója végén viszont sajnos egy pillanatra dadogott a korong az ütőjén, így nem lett nagy veszély – ez volt az első harmad utolsó veszélyes lehetősége.

A második harmad elején látszott, hogy a szünetben alaposan átbeszélték a dolgokat a ferencvárosi öltözőben, sokkal nagyobb lendülettel érkezett ugyanis meg a második játékrészre a Fradi. Ennek pedig hamar meglett az eredménye – egy rendkívül gyors, lendületes akció végén Hodgman húzott el a jobb szélen, kibillentette a védelmet, majd remekül passzolt keresztbe a túloldalon érkező Kulmalának, aki közelről a kapuba vágta a korongot. (2-2) A egyenlítés érezhetően helyrebillentette a mieink játékát, a MAC pedig mintha egy kicsit megfontoltabbá vált volna, így a második harmad középső perceiben kiegyenlített mezőnyjáték folyt, elmaradtak az igazán veszélyes helyzetek. A harmad felénél jött az újabb veszély, Arany azonban bravúrral védett, méghozzá lábvédővel, amely alá beragadt a korong, így lett buli a MAC-helyzetből. Egy perccel később Kulmala szerezhette volna meg az egyenlítés után a vezetést is a túloldalon, ezúttal Bálizs védett hatalmasat a MAC kapujában. A harmad vége felé haladva egyre inkább átvettük az irányítást – tartósan először a mérkőzés során. Több lövéssel is veszélyeztettünk, majd a 35. percben megérkezett a gól is, Tóth Gergely vett át egy korongot, szépen szlalomozott a kapu felé, majd egy csel után jobbról fonákkal a kapuba emelt. Szépségdíjas gól volt, megvolt a vezetés! (3-2) Hiába tűnt azonban úgy, hogy végre a mieink kezében a gyeplő, szinte a semmiből alig fél perccel később jött egy lerohanás, és egy MAC-gól, Schlekmann Márk lőtte ki a botos oldalt, ezzel a mindössze 18 éves fiatal játékos mesterhármasig jutott. (3-3) Három perccel a vége előtt jöhetett egy ferencvárosi emberelőny, Bugár ütötte ki szabálytalanul a korongot, játék késleltetése lett az ítélet. Talán az egész meccsen ezt az előnyt játszottuk meg a leghatározottabban, szinte végig a MAC harmadában tartottuk a korongot, volt egy-egy jól megjátszott figura is, ám sem az első, sem a második sorunknak nem sikerült túljárnia végül Bálizs eszén. A MAC kivédekezte a hátrányt, ezzel pedig le is telt a második játékrészből még hátralévő néhány másodperc.

Ferencvárosi emberelőnnyel indult a harmadik harmad, Schlekmann csúszott neki saját kapujának, a játékvezetők szerint annak elmozdítása szándékával. Jól is játszottuk meg az előnyt, azonban Bálizs egymás után két hatalmas bravúrt is bemutatott. Előbb Tóth Adrián közvetlen közelről, centerből kísérletezhetett, majd Somogyi kintről, szinte egy hátvéd helyéről, a MAC kapusa mindkét esetben a helyén volt. Az előny második felében is nagy nyomást helyeztünk ellenfelünkre, betalálni azonban nem sikerült. A második harmad második felétől kezdve egyértelműen elmondható, hogy irányítottuk a mérkőzést, egyelőre azonban nem sikerült ennek gólelőnyben is érvényt szerezni, hiába teszteltük folyamatosan Bálizs tudását. Lendületünk a 47. percben tört meg kissé, amikor Kärmeniemit szórták ki két percre. Fel is állt a MAC, és jól meg is járatta a korongot, sőt, az újabb gólt is megszerezték: Schlekmann közvetlen közelről tett kapura egy az alapvonal mögül kapott korongot, Arany hatalmasat védett, ellenfelünk fiatal támadója azonban saját kipattanóját pöckölte a kapuba, a negyedik gólját szerezve a mérkőzésen. (3-4) Nem hagytuk azonban magunkat, rögtön a buli után megszereztük a korongot, jött a lerohanás, Tóth Adrián remekül szlalomozott kapuig, majd szemfüles passzal tálalt Nagy Gergő elé, aki egyenlített – kezdett őrült mérkőzéssé válni a találkozó! (4-4) Folytatódott tovább az őrült rohanás, a túloldalon Terbócs egy szóló után próbálta elhúzni Arany előtt a korongot, de nem sikerült túljárnia az eszén, kapusunk látványos mozdulattal védett nagyot. Szinte azonnal jött a válasz, ezúttal Bálizs védett nem kevésbé látványos mozdulattal. A harmad felénél Macaulay kiállítása nyomán emberelőnybe kerültünk, ebből viszont nem sikerült veszélyeztetni. Négy másodperccel az előny lejárta előtt viszont Orban Brance is összeszedett egy büntetést, így néhány pillanatig kettős előnyben, majd sima emberelőnyben támadhattunk tovább. Ezúttal azonban nem sikerült igazi nyomást helyezni az ellenfélre, letelt a második előny is. A két kivédekezett hátrány után a MAC percei következtek, több alkalommal is Arany Gergely tartotta meccsben a mieinket. Először látszott ekkor a meccsen a Fradi játékán, hogy fogy az oxigén, ezt Fodor Szabolcs is megérezte, és három perccel a rendes játékidő vége előtt időt kért. Tökéletes ütemben, ugyanis sikerült kiszabadulni a szorításból és saját harmadunkból. Olyannyira, hogy 15 másodperccel a vége előtt Nagy Gergő egy remek szóló végén a meccset is eldönthette volna, a kapu előtt közvetlenül azonban túl önzetlen akart lenni, passzolt, és takarítottak a védők. Maradt a 4-4, következhetett a hosszabbítás.

55:29 volt a kapura lövési arány a rendes játékidőben, és az elhozott bulik számában is masszív ferencvárosi fölény mutatkozott – ezek a számok is bizonyítják, hogy nehéz felkészülés ide, a meccs végére fáradó csapat oda, a fölény megvolt. A MAC azonban egy remek egyéni teljesítménnyel, és kiváló helyzetkihasználással végig meccsben tartotta magát, így összességében igazságos volt a döntetlen. Ami a hosszabbítást illeti, az rögtön egy MAC-helyzettel indult, Maculay próbálta kötényben eltenni a korongot, Arany azonban résen volt, és még fektében indított, a túloldalon Németh első próbálkozását még Bálizs védte, ám nem sokkal később Kärmeniemi lőtt, a kipattanót pedig Németh könyörtelenül a hálóba emelte (5-4).

Címvédő csapatunk bár hamar kétgólos hátrányba került, gyorsan rendezte a sorokat, a második harmad közepétől pedig egyértelműen dominálta a mérkőzést. A MAC nagyot küzdött, és remek helyzetkihasználással, valamint a fontos pillanatokban szerzett gólokkal elvitte a mérkőzést a hosszabbításig, ahol azonban végül a számokat és a játék összképét tekintve kijelenthető, hogy megérdemelt hazai győzelem született.

Kell is a sikerélmény és a lendület a Fradi számára, hiszen zaklatott felkészülés ide vagy oda, beindul a nagyüzem: szerdán már a szintén megosztott ligagyőztes Csíkszereda érkezik csúcsrangadóra a Tüskecsarnokba, míg vasárnap kora délután a Gyergyót fogadjuk – nem lesz könnyű menet!

A két vezetőedző, Fodor Szabolcs és Kangyal Balázs értékelése a mérkőzés után:

Férfi jégkorong, Erste Liga, alapszakasz
FTC-Telekom – MAC HKB Újbuda 5-4 (1-2, 2-1, 1-1, 1-0 – h.u.)
FTC-Telekom: Arany (Nagy Kristóf) – Kärmeniemi, Sarcia, Nagy G., Tóth A., Pavuk – Boros, Hegyi, Hodgman, Kulmala, Somogyi – Ellerby, Tóth Gergely, Sági, Tóth Ri., Hajós – Galántai, Bán, Roczanov, Tóth Gergő, Németh A. Vezetőedző: Fodor Szabolcs.
MAC HKB Újbuda: Bálizs (Farkas) – Macaulay, Tornyai M., Sofron, Nagy Krisztián, Schlekmann – Bugár, Csollák, Orban B., Kreisz, Terbócs – Jászai, Garát, Kedves, Ritter, Lőczi – Ádám Zs., Molnár B., Strenk. Vezetőedző: Kangyal Balázs.
Gólszerzők: Nagy G. (15:50, EE, Hodgman, Ellerby), Kulmala (24:05, Hodgman, Somogyi), Tóth Gergely (34:10), Nagy G. (47:43, Tóth A.), Nagy G. (47:43, Tóth A.), Németh A. (60:41, Kärmeniemi), illetve Schlekmann (03:52, EE, Garát, Sofron), Schlekmann (06:39, EE, Nagy Krisztián, Sofron), Schlekmann (34:56, Sofron), Schlekmann (47:29, EE, Sofron, Nagy Krisztián)
Kapura lövések: (15:9, 20:10, 16:12, 2:1) 53:32
Védések: (7:14, 9:18, 11:15, 1:1) 28:48 / 87.50% : 90.57%