2020. december 2.
Semmi nem jött össze, a DEAC elvitte a pontokat
Férfi jégkorongcsapatunk hazai jégen nagy csatában 4-3-as vereséget szenvedett a DEAC-tól az Erste Ligában.

Továbbra is a tabella első helyét üldözi magyar bajnok, Erste Liga-győztes és Magyar Kupa-címvédő férfi jégkorongcsapatunk, amelyiknek a negyedik helyen álló, az idén eddig látottak alapján remek játékra képes DEAC-ot kellett legyőznie ahhoz, hogy egy pontra zárkózzon fel a listavezető MAC HKB Újbuda mögé a második helyen. Amint arról korábban beszámoltunk, a versenynaptár csúszásai és a koronavírus-járvány okozta bizonytalanságai miatt ahhoz, hogy a liga menetrendje utolérhesse magát a kissé káoszos szezonkezdet után, eltörölték a középszakaszt, és a rájátszás mezőnye és kiemelései az alapszakasz végeredménye alapján alakulnak ki, így felértékelődött az első két-két oda-vissza kör utáni helyezés jelentősége. Ezért is volt fontos a minél jobb szereplés a rangadón – no meg azért, mert egy esetleges vereséggel aktuális ellenfelünk utolérhetett volna minket pontszámban.

A debreceniek kapuját a várakozásoknak megfelelően Hetényi Zoltán védte, így várható volt az a forgatókönyv, hogy ezúttal is rengeteg lövéssel kell majd megszórnunk a kapuját, ha felül akarunk kerekedni. Az első harmad első percei a várakozásoknak megfelelően teltek, a Fradi birtokolta többet a korongot, a vendégek jobbára gyors kontrákkal próbálkoztak, erre viszont elvétve volt lehetőségük, ugyanis köszönhetően a mieink kapuját védő Arany Gergely megszokott harsány instrukcióinak is remekül zártunk visszafelé korongvesztés után. A támadásban tapasztalt fölényünkből azonban az ellenfél kapujánál sem alakult ki sokáig igazán veszélyes lehetőség, három perc elteltével sikerült elmenni kettő az egyben, a korongot felvivő Hajós pedig a passz helyett a lövést választotta, Hetényi olvasta a szándékot és védett. A 8. percben a játék addigi képét elnézve kissé váratlanul megszerezte a vezetést a DEAC: ezúttal elmaradt a szoros visszazárás, egy lövés után pedig kissé szerencsétlenül pattant ki a korong Aranyról, amit Dmitrij Pesztunov közvetlen közelről a hálóba emelt. (0-1) Olyan feladat előtt állt a Ferencváros, amelyhez az elmúlt időszak javuló formája és eredményei közepette nem szokhatott hozzá: hátrányból kellett megfordítani a találkozót. Persze ez jégkorongban egyáltalán nem lehetetlen vállalkozás, Gyergyóban és az Újpest elleni Derbin is sikerült. Nehezítette azonban a mieink dolgát, hogy az első kiállítás is a mi oldalunkon érkezett a 9. percben, amikor is Borost szórták ki gáncsolásért. Gólra nem sikerült váltania az előnyt a DEAC-nak, ám a játék és a korongbirtoklás, valamint a lövések terén is enyhe fölényben maradtak a vendégek a kiegészülésünk után is. A harmad utolsó hat percére sikerült rendeznünk a sorainkat,áttörni viszont nem sikerült a rendkívül frissen és lelkesen játszó vendégek vonalait, akiknek egyre több gyors ellentámadásuk végződött veszélyes lövéssel. Sőt, még a harmad vége előtt ismét emberhátrányba kerültünk, a 17. percben Roczanovot küldték ki két percre bottal lökés miatt. Ezt a hátrányt is sikerült kivédekezni, méghozzá veszélyesebb vendéglehetőség nélkül, ám kevesebb mint egy percet voltunk egyenlő létszámban a jégen, az utolsó percben ugyanis Pavuk is kapott egy kétperces büntetést testre ütésért. A szünetig hátralévő negyven másodpercben a DEAC már nem tudott veszélyes helyzetet kialakítani, azonban készülhettünk arra, hogy több mint egy percig emberhátrányban kezdjük majd a második játékrészt.

Bár ahogy említettük, a mérkőzés elején a játék képe a várakozásoknak megfelelően alakult, ezt a harmad második fele alaposan átírta. Köszönhetően a bekapott gól utáni visszafogottságnak és a sorozatos emberhátrányoknak a DEAC még túl is lőtte a mieinket, 14:11-et mutatott a kapura lövési statisztika a javukra. Mindenképpen kellett tehát a javulás a folytatásban, ehhez azonban elsőként ki kellett védekezni az áthúzódó hátrányt – ez sikerült. Támadásban is megérkezett hamar a veszélyes helyzet, Pavuk kerülte meg a kaput, majd megpróbálta a rövidre visszahúzni, ezt Hetényi hárította, de egy pillanatra kijött róla a korong, mielőtt azonban Tóth Adrián lecsaphatott volna rá, a debreceni kapus oroszlánként vetette magát a pakkra. Támadtunk becsülettel, de továbbra is nagyon nehéz volt a dolgunk a remekül védekező és villámgyorsan kontrázó debreceniekkel szemben. A 27. percben Berta a vendégek kapujának közvetlen közelében húzta el Sági lábait, így jöhetett a meccs első hazai emberelőnye. Eltelt néhány másodperc, mire stabilan felálltunk a debreceni harmadban, ám ezután rendkívül hatékonyan játszottuk meg az előnyt. Előbb egy távoli Somogyi-bombánál kellett egy látványos blokknak hárítania, majd Hetényi védett nagyot egy lövésnél, végül viszont már nem volt ellenszer, Rasmus Kulmala a jobb oldalon zavartalanul lopózott egyre közelebb a koronggal Hetényi kapujához, majd remek mozdulattal a hálóba lőtt. (1-1) Ez egyben azt is jelentette, hogy rögtön az első emberelőnyös helyzetet sikerült gólra váltanunk, ami mindenképpen biztató volt a folytatásra nézve. A gól jót tett a játékunknak, az egyenlítést követő percekben egyenlő létszámnál is fölényben maradtunk. Sokkal hatékonyabbak és veszélyesebbek lettünk, mint a mérkőzés első periódusában, ennek a nyomásnak pedig a 33. percben meglett az eredménye: Nagy Gergő kapott egy korongot Kulmalától a bal oldalon, felgyorsított, majd szép lövéssel a botos oldalon a hálóba zúdította a pakkot. (2-1) Ez volt csapatkapitányunk 11. gólja és 15. pontja az idényben, amellyel a góllövőlista második helyére lépett előre, de pontokban is a kanadai táblázat élmezőnyében tartotta magát. Érződött a nyomás a DEAC-on, jött is a menetrendszerű hiba, a gól után alig két perccel Hári Norbert kapott gáncsolásért két percet. Hamar megszálltuk a debreceni harmadot emberelőnyben, de hiába járattuk a korongot, mindössze egy veszélyes Somogyi-lövésre futotta, amit hárított Hetényi. A matematika szabályai értelmében így sajnos rögtön 50 százalékkal rontottuk az emberelőny-kihasználási mutatónkat, de ami ennél is lényegesebb, nem növeltük kettőre az előnyünket. Egyenlő létszámban is maradt azonban a fölényünk, az utolsó két percben Hetényinek kétszer is nagyobbat kellett védenie két távoli Ellerby-löketnél. Az utolsó percben jött a hidegzuhany: amikor már épp elkönyveltük, hogy a záró harmad előtt megvan a vezetés, és játékban is átvettük az irányítást, egy kósza kontránál nem figyeltünk Vokla Rolandra, aki szinte a semmiből kiegyenlített. (2-2) Ez azt jelentette, hogy a harmadik játékrészben szinte kezdhettük elölről, azt, amiért a második húsz percben végig dolgoztunk.

A váratlanul kapott egyenlítő gól ellenére abban bízhattunk a folytatásra nézve, hogy játékban abszolút domináltuk a második harmad nagy részét. A kérdés az volt, ezt a nyomást sikerül-e átmenteni a második szünet utánra is az ismét vérszemet kapó DEAC-cal szemben. Az erre irányuló szándék rögtön egyértelműen látszott, szinte megrohamoztuk a vendégek kapuját, és már a harmad első percében nagy helyzetbe kerültünk, Kulmala azonban hiába kapott szemfüles hosszú indítást, egy az egyben nem tudott túljárni Hetényi eszén. Ebből a rohamból sem jöttünk viszont jól ki, a 42. percben az első valamirevaló akcióból betalált a Debrecen: Szűcs száguldott el a bal oldalon egy kontrával, és felvarrta a korongot a rövid oldalon a keresztvas alá. (2-3) Elvesztettük a ritmust, jött is a menetrendszerinti hiba és kiállítás, Tóth Gergőt szórták ki két percre bottal akasztásért. Ezt viszont szerencsére nem sikerült hatékonyan megjátszania a vendégeknek, sőt! Hajóst ütközték le keményen a vendégek harmadában, 7-esünk lenn is maradt a jégen, így megállították a játékot, és a debreceni kapu előterében következett buli, ami után Roczanov Dezső közvetlen közelről a hálóba vágta a korongot, emberhátrányban egyenlítettünk! (3-3) Ez megint megváltoztatta a mérkőzést, érezhetően ismét a mieinkhez került a momentum. A debreceni játékosokat is láthatóan felpaprikázta viszont a helyzet, és ismét megtörtént, amit korábban már láthattunk a meccsen: hiába támadtunk és lőttünk többet, a gólt a DEAC szerezte, Novotny közelről talált a hálóba. (3-4) Elnézve a korongbirtoklást és a lövési mutatót az már biztosnak tűnt, hogy hatékonyságban ma a DEAC felülmúlja a Fradit, ám volt még egy fél harmad megfordítani a találkozót, a végén pedig igazán csak a gólok száma lényeges. Ennek megfelelően rohamoztunk tovább, de a támadásaink befejezésénél kezdett úgy festeni, mintha ma semmi nem akarna igazán összejönni. Egyértelmű volt a ferencvárosi fölény játékban, ám a DEAC remekül összerakta a védekezését, nem találtuk a rést. Az utolsó három perc megkezdésétől Arany Gergely egyre sűrűbben pillantgatott a kispad felé, mikor kapja meg a jelet, hogy elhagyja a jeget, és üres kapuval de plusz emberrel próbáljuk meg a bravúros egyenlítést. 1:54-gyel a vége előtt Fodor Szabolcs időt kért, hogy előkészítse ezt a figurát, és mivel a vendégek harmadából jött a buli, kapusunk már vissza sem ment a jégre. 1:05-tel a vége előtt aztán még nagyobb esélyhez jutottunk, Kärmeniemivel szemben Molnár Dávid késett el egy szereléssel, kiállították, így hat a négy ellen próbálkozhattunk. Meg is voltak a korongok, majd a lövés is Ellerby majd Kulmala révén, ám Hetényi mindkétszer védett, a hátralévő idő pedig lepergett, ünnepelhettek a debreceniek.

A DEAC nagy csatában, remek helyzetkihasználásának és hatékony védekezésének köszönhetően 4-3-ra megnyerte a rangadót, így a szezonban egyedüli csapatként kettőből kétszer le tudta győzni a Ferencvárost, és utolérte a mieinket pontszámban a tabellán. Nincs azonban idő sokáig elemezni, a következő héten három mérkőzést is játszunk, kedden ráadásul Újpestre utazunk az idény második Derbijére.

Férfi jégkorong, Erste Liga, alapszakasz
FTC-Telekom – DEAC 3-4 (0-1, 2-1, 1-2)
Tüskecsarnok, zárt kapuk mögött
FTC-Telekom: Arany (Nagy K.) – Kärmeniemi, Sarcia, Somogyi, Kulmala, Nagy G. – Hegyi, Boros, Tóth Re., Tóth A., Pavuk – Bán, Ellerby, Hajós, Sági, Németh A. – Galántai, Imre, Roczanov, Tóth Ri., Tóth Gergő. Vezetőedző: Fodor Szabolcs.
DEAC: Hetényi Z. (Gönczi) – Berta, Filbrandt, Kiss P., Szűcs, Kozma – Vokla, Kloz, Dalecky, Izacky, Novotny – Kiss R., Sándor, Hári N., Pesztunov, Kulesov – Bogesic, Molnár D., Mihalik, Mazzag. Vezetőedző: David Musial.
Gólok: Kulmala (27:43, EE, Ellerby, Pavuk), Nagy G. (32:45, Kulmala, Ellerby), Roczanov (44:04, EH, Nagy G.), illetve Pesztunov (07:06, Kiss R., Hári N.), Vokla (39:35, Kloz, Dalecky), Szűcs (41:46, Kozma, Molnár D.), Novotny (49:02, Dalecky)
Kapura lövések: (11:14, 22:7, 26:17) 59:38
Védések: (13:11, 6:20, 15:25) 34:56 / 89.47% : 94.92%
Kiállítás percek: (6:0, 0:4, 2:2) 8:6
Emberelőny kihasználás: (3 / 1) 33.33% / (4 / 0) 0.00%
Emberhátrányos védekezés: (0 / 4) 100.00% / (1 / 3) 66.67%
Emberelőnyben töltött idő: 4:46 / 8:00