2021. január 28.
Végletekig izgalmas meccsen győzelem a Derbin!
Férfi hokisaink hátrányból fordítva a hosszabbításban harcolták ki a 3-2-es győzelmet az Újpest otthonában.

Magyar bajnok, Erste Liga-címvédő és Magyar Kupa-győztes férfi jégkorongcsapatunk az Újpest otthonában lépett jégre az Erste Liga január 28-ai játéknapján – ez volt a koronavírus-járvány által alaposan felforgatott 2020/21-es szezon első olyan játéknapja egyébként, amelyen a mezőny mind a tíz csapata a jégen volt, teljes fordulót rendeztek tehát. A Ferencváros játékosait, túl azon a közismert tényen, hogy egy UTE elleni Derbi bárhol, bármikor, bármilyen sportágban, függetlenül a tabellán elfoglalt helyezéstől presztízscsata, fűthette a visszavágás reménye is, december végén ugyanis a lila-fehérek a gólarányt tekintve mindenképpen meglepő, 5-1-es győzelmet arattak a Tüskecsarnokban, megszakítva ezzel a Fradi az ősi rivális elleni több mint öt éve íródó hazai veretlenségi sorozatát. A teljes képhez hozzátartozik, hogy előtte már két Derbit megnyert idén a Fradi, az elsőt hazai jégen egy szoros mérkőzésen 5-4-re, míg a másodikat december elején Újpesten parádés játékkal 6-2-re.

A találkozó a Derbik felfokozott jelentőségén túl ezúttal az eddigieknél is nagyobb téttel bírt, ugyanis minden idők egyik legszorosabb Erste Liga-alapszakaszának végéhez közeledve mindkét félnek égető szüksége van a pontokra, pláne felsőházi riválisokkal szemben. A szoros tabellának köszönhetően a mérkőzés előtt az ötödik helyen tanyázó újpestiek még könnyedén odaérhetnek a remek rájátszás-pozíciót jelentő második helyre, de matematikailag még az elsőről sem kell letenniük, míg a köszönhetően januári nyolcmeccses sikersorozatának és a többek között a MAC HKB Újbuda, a Brassó, a Csíkszereda és a DEAC ellen elért magabiztos, nagyarányú győzelmeknek a tabellát a forduló előtt tíz pont előnnyel vezető Ferencváros számára lőtávolba került az alapszakasz megnyerése, és ezzel az első kiemelés és az első ellenfélválasztás joga a rájátszásra.

Ami az összeállításokat illeti, a mieink Sági Martint leszámítva teljes kerettel várhatták a rendkívül fontos mérkőzést, míg újpesti oldalon érzékeny veszteségek voltak a keretben: sérülés miatt hiányzott a csapatkapitány Benk András, valamint a házi pontlistán második, 21 meccsen 32 pontnál járó Kyle Just és Sikorcin Ladislav is.

Minden szempontból eseménydúsan kezdődött a mérkőzés. A mieink szinte az első valamirevaló akcióból megszerezték a vezetést, Lauri Kärmeniemi korcsolyázott be a jobb oldalon az újpesti harmadba nagy lendülettel, egy kivárásos lövőcsellel elfektetett egy védőt, majd kapura húzta a korongot, ami két újpestin is megpattanva, egy korcsolya sarkáról került a hazai kapuba, szerencsés találattal szereztünk fontos korai vezetést. (0-1) Még fel sem ocsúdtak a felek a gólunk után, amikor sajnálatos okból állt meg hosszú időre a játék. A Fradi harmadában, a sarokban a palánknál helyezkedő Berger Ákos játékvezetőt az újpesti Szabad Kevin nagy lendülettel érkezve a korongért véletlenül hátulról, vállal nagy erővel leütközött. A palánknak csapódó játékvezető lenn maradt a jégen, a játékosok azonnal jelezték, sürgősen érkezzen a segítség. Végül közel 15 percig tartó szakszerű procedúrával hordágyra rögzítették a szerencsétlenül járt „zebrát” , akinek az FTC-Telekom Jégkorong szakosztály nevében innen is mihamarabbi teljes felépülést kívánunk! Innentől a másik játékvezetőn, Babic Vladimiren volt a világ szeme, a találkozó ugyanis három sporival folytatódott – bár felütötte a fejét egy olyan értesülés, hogy az egyik Erste Liga-bíró, Kincses Gergely épp a közelben tartózkodik, és riasztották, hogy beugorjon a második harmadtól… Babic játékvezető első egyedül meghozott ítélete rögtön egy kiállítás volt, Tóth Adriánt szórta ki két percre bottal lökésért, de ezúttal is jól működött a Fradi emberhátrányos védekezése, így nagyobb baj nélkül kiegészültünk. A harmad folytatásában Derbihez méltó óriási küzdelem zajlott a jégen, mindkét oldalon megvoltak a helyzetek, és bár a mieink birtokolták többet a korongot, és veszélyes próbálkozásból is a Fradi lőtt el többet, az újpesti kontrák folyamatosan magukban hordozták a gólveszélyt. Aranynak többször is volt nagyobb védenivalója, sőt, mindkét oldalon volt a vasat is érintő próbálkozás. A 14. percben Babic játékvezető kiállította Ellerbyt két percre gáncsolásért, majd a zárt kapus meccsen jelenlévő stábtagok és delegáltak általános elismerése közepette valóban befutott a jégre a kollégája sérülése miatt riasztott Kincses Gergely, így ismét teljes játékvezetői létszámmal zajlott a Derbi, amelyen második emberhátrányunkat is nagyobb ijedség nélkül védekeztük ki. Egyenlő létszámnál ismét a mieink voltak veszélyesebbek, a helyzetekből azonban nem lett gól. Kevesebb mint három perccel a harmad vége előtt bebizonyosodott, ez a mai a váratlan és ritka sérülések mérkőzése. Történt ugyanis, hogy kapusunk, Arany Gergely vetődve kitenyerelt egy az alapvonal mögül érkező korongért, de olyan szerencsétlen volt a mozdulat, hogy leragadt és aláfordult az egyik lába. Kapusunkat a társak segítették le a jégről, és bár saját lábán ment be az öltözőbe, de kapust kellett cserélnünk. Nagy Kristóf egyáltalán nem könnyű helyzetben szállt be a mérkőzésbe, de egyből egy hatalmas védéssel nyitott, amit az utolsó előtti percben megfejelt még eggyel, így már úgy tűnt, egygólos ferencvárosi előnnyel vonultak szünetre a csapatok a nem mindennapi első harmad után. Két másodperccel a harmad vége előtt azonban Rafaj Attila közvetlen közelről a kapusunkra húzott egy Stadel távoli lövése után kipattanó korongot, ami Nagyról a kapuba került, így egyenlített az Újpest. (1-1)

Arany Gergely sérülése a szünetben nem jött rendbe, sőt, a kispadra sem tért vissza, így Nagy Kristóffal a kapunkban folytatódott a mérkőzés a második harmaddal. A tempó még tovább fokozódott az első harmadhoz képest, a játék lüktetése pedig Derbihez méltó volt, kaputól kapuig száguldottak a felek, mindkét oldalon benne volt a gól a játékban. A hazaiak előtt adódott még a 22. perc legelején egy nagy lehetőség, a korong azonban bár közel járt a gólvonalhoz, nem csúszott át Nagy Kristófon, majd a 15. perc végén egy Hodgman-szóló után kanadai támadónk fonákkal tálalt a túloldalon Kóger elé, a lövésből viszont nem lett gól. A következő percekben korongbirtoklást tekintve tartottuk a nyomást ellenfelünkön, nagy helyzet azonban kétszer is a lilák előtt adódott. Előbb Vorobjev csapott le vetődve egy a kapunk előtti rövid passzra, kapura húzását lábbal védte Nagy, majd Kovács Attila lőtt távolról veszélyesen. A harmad felénél mi is eljutottunk nagy helyzetig, Versteeg lövésénél bravúrral védett Duschek, majd egy perccel később egy közeli próbálkozás után ismét szükség volt a képességeire. A védés után a sűrűben némi csetepatéba keveredett egymással Tóth Gergő és Pokorny Dávid, de nem lett sem nagyobb bunyó, sem kiállítás. A 14. percben viszont lett kiállítás, miután Varga Arnold a saját kapuja mögött látványosan gáncsolta Tóth Gergőt – és még így is nehezen tudta megállítani agilis támadónkat. Az elmúlt mérkőzéseken jelentősen feljavult a szezon elején akadozó emberelőnyös játékunk, ebből most sajnos nem sok látszódott. A fór második felére ugyan sikerült felállni és megjáratni a korongot, ám kimaradtak a lehetőségek. A büntetés legvégén Nagy Gergő még tiszta lövőhelyzetbe hozta Tóth Adriánt, a bomba azonban elkerülte a kaput. A harmad utolsó perceiben sorra alakultak ki a nagy helyzetek a mieink előtt, előbb Tóth Gergely lőhetett tisztán fonákkal, de nagyot védett Duschek, majd Hodgman maradt le hajszállal Nagy Gergő ziccerpasszáról. Az utolsó két percben előbb Kulmala tört be a kapu elé, a cselt viszont nem tudta befejezni a védők szorításában, majd Farkas és Hegyi zseniális oda-vissza passza után előbbi húzta kapura a korongot, Duschek megint védett. Ebben a periódusban a játék képe alapján a hazaiak köszönetet mondhattak, ha megússzák kapott gól nélkül a harmadot, márpedig megúszták, köszönhetően elsősorban kapusuknak.

A harmadik harmadra a tempó nem csökkent, a feszültség viszont egyértelműen nőtt a csarnokban, benne volt a levegőben, hogy akár egyetlen újabb gól döntse el a Derbi sorsát. Ehhez a mieink kerülhettek közelebb, miután a 43. percben Nemest bottal akasztásért kiszórták két percre. Bár rátettük a nyomást ellenfelünkre, ezzel a fórral sem sikerült élni, ahogy öt az ötben sem tudtuk eredményesen befejezni a támadásainkat. Ez pedig a 49. percben megbosszulta magát: a harmadunkban vitt el egy bulit az Újpest, a hátratett korongot pedig Pokorny Dávid kapásból remekül találta el, a távoli lövés utat talált a hálóba. (2-1) Nem sokkal később Perkovich magas botja után megkaptuk a lehetőséget egy emberelőny formájában, és végre sikerült is élni vele! Szépen járattuk körbe a korongot az újpesti harmadban, majd Hajós tette vissza lövésre az alapvonal mögül, Kärmeniemi pedig egy remekül eltalált kapásbombával meglőtte önmaga és csapata második gólját. (2-2) Szinte rögtön a gólunk után már a lila-fehérek voltak emberelőnyben Sarcia szabálytalansága után, ezt viszont remekül kivédekeztük. Három és fél perccel a vége előtt egy affér után Varga Arnold maradt lenn a jégen, le kellett kísérnie az orvosi segítségnek a hazaiak védőjét. Maradtunk viszont támadásban, az 58. perc elején pedig nagyon közel jártunk a gólhoz, Duscheken már túljutott a korong, azonban végül hátravetődve mégis rá tudott tenyerelni. Az utolsó két percben is többször eljutottunk az újpesti harmadba, ám nem sikerült kiharcolni a rendes játékidős győzelmet – jöhetett a hosszabbítás, idén az Újpest ellen először.

A ráadásban rögtön magunkhoz ragadtuk a kezdeményezést, majd az első három a három elleni alakulatunk Nagy Gergő révén csak egy nagy helyzetig jutott, a csere után viszont, mindössze 47 másodperccel a hosszabbítás kezdete után Rasmus Kulmala egy gyönyörű egyéni villanással helyzetbe hozta magát, és be is lőtte a Fradi győztes gólját! (2-3)

Győzelmével a Ferencváros négyből három Derbit húzott be az idei alapszakaszban, és tovább növelte előnyét a tabella élén a Brassóban vereséget szenvedő, ezzel a második helyét is elveszítő DEAC-cal szemben. Sőt, mivel a Csíkszereda óriási meglepetésre hazai jégen kikapott a Vasastól, így vesztett pontok tekintetében utolértük a székely együttest, és már csak a Brassó áll előttünk ezen a téren, továbbra is életben tartottuk tehát a reális esélyeket az alapszakasz első helyére. Folytatás vasárnap Győrben a Titánok ellen.

Férfi jégkorong, Erste Liga, alapszakasz
UTE – FTC-Telekom 2-3 (1-1, 0-0, 1-1, 0-1 – h.u.)
UTE: Duschek (Márkus) – Kiss P., Selan, Perkovich, Sotlar, Vincze P. – Horváth A., Stadel, Nemes B., Szabad K., Vorobjev – Kovács A., Varga A., Godó, Kovács S., Rafaj – Pokornyi, Horváth Á., Rokaly B., Zsigmond Á. Vezetőedző: Virág Csaba
FTC-Telekom: Arany (Nagy K.) – Ellerby, Hegyi, Hodgman, Kóger, Nagy G. – Tóth Gergely, Versteeg, Kulmala, Tóth A., Németh A. – Kärmeniemi, Sarcia, Hajós, Somogyi, Tóth R. – Boros, Pavuk, Farkas S., Roczanov, Tóth Gergő. Vezetőedző: Fodor Szabolcs.
Gólok: Rafaj (19:58, Stadel), Pokorny (48:37, Nemes), illetve Kärmeniemi (02:49, Hegyi), Kärmeniemi (53:29, EE, Hajós, Tóth A.), Kulmala (60:47)
Kapura lövések: (10:10, 7:16, 9:12, 1:2) 27:40
Védések: (9:9, 16:7, 11:8, 1:1) 37:25 / 92.50% : 92.59%
Kiállítás percek: (0:4, 2:0, 4:2) 6:6
Emberelőny kihasználás: (3 / 0) 0.00% / (3 / 1) 33.33%
Emberelőnyben töltött idő: 6:00 / 5:05
Emberhátrányos védekezés: (1 / 3) 66.67% / (0 / 3) 100.00%