2019. május 2.
Alapítástörténet
Akik nélkül ma nem lenne Ferencvárosi Torna Club

Az ünnepléskor tisztelegjünk azok emléke előtt, akik nélkül ma nem lenne a 120 éves Ferencvárosi Torna Club.

A Ferencvárosi Torna Club ötlete egy Mester utcai fiatalokból álló csapat fejéből pattant ki. A szervezés munkáját Weisz István és a Prágából hazaérkező Gabrovitz Kornél vállalta, akik sorra nyerték meg az ügynek régi barátaikat és a lehetséges mecénásokat, köztük Gráf József pékmestert és Springer Ferenc ügyvédet, a Ferencváros országgyűlési képviselőjét.
Köszönet a Mester utcai srácoknak és a befolyásos mentoroknak.

Köszönjük Gráf József pékmesternek, Gebauer József kávésnak, Barna Antal hivatalnoknak, Békés Gyula cégvezetőnek, Gabrovitz Emil hivatalnoknak, Gabrovitz Kornél tanárjelöltnek, Békés Géza műegyetemi hallgatónak, Malaky János hivatalnoknak, Malaky Mihály tanítónak, Békés Róbert mérnöknek, Máté János tanítónak, Vajda Károly dohánygyári igazgatónak, Weisz Istvánnak és Ferencváros országgyűlési képviselőjének, Springer Ferenc ügyvédnek!

Az alapítás előzményének fennmaradt története

A magyar sport korabeli hivatalos lapja (Sport-Világ) először 1899. április 23-án írta le az egyesület nevét: „FERENCZVÁROSI TORNA CLUB".

A kor írásmódja szerint írt névvel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a „torna” szó akkor nemcsak a sportágat, vagy a testnevelést, hanem az általános sporttevékenységet jelentette. Így fordulhatott elő az, hogy az FTC alakulásakor, bár nem rendelkezett torna szakosztállyal, nevében mégis jelölte a sportágat.

Idézet a Sport-Világból:

„A Ferenczvárosi Torna Club folyó hó 15.-én este 8 órakor tartotta alakuló gyűlését. Roppant nagy érdeklődés mutatkozott a szép eszméért, s ez nagyobb mérvben, leginkább az alakuló gyűlésen nyilvánult. Vajda Károly dohánygyári igazgató, mint korelnök, rövid szavakkal ecsetelte, hogy a Ferenczváros már rég szükségét érzi egy oly egyletnek, mely a nemesebb sportokat kultiválja. Majd átadja a szót Weisz Istvánnak, ki lendületes szavak kíséretében fejti ki a megalakulandó új egyesület czélját, s kéri a jelenlevőket, hogy minél többen lépjenek be az egyesületbe, s barátjaik s ismerőseik körében minél nagyobb propagandát fejtsenek ki a czél érdekében.”

A hivatalos megalakulás dátuma 1899. május 3. lett!

Az alakuló közgyűlést 1899. május 3-án rendezték a Ferencvárosi Polgári Kör dísztermében, ezen elfogadták az alapszabályt és a klub jelmondatát: Erkölcs, Erő, Egyetértés. Színeiket a nemzeti színek közül akarták választani, s mivel a korábban létrejött BTC már lefoglalta a piros-fehér színeket, a zöld-fehér mellett döntöttek. Elnöknek Springer Ferencet választották, az egyesület nevébe a torna szót vették fel, utalásként arra, hogy a labdarúgás mellett más sportok művelését is tervezik. Springer hathatós közbenjárása révén sikerült hat évre egy 2387 négyszögöl nagyságú telket szerezni a fővárostól a Soroksári úton, amelyet sportpályává alakítottak. Az első hivatalos bajnoki meccset 1901-ben játszották le, a Fradi mérkőzéseit 1911 óta rendezik az Üllői úti pályán.

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin