2025. augusztus 31.
Gyászol a Fradi család
Életének 78. évében elhunyt Havasi Mihály, klubunk egykori kézilabdázója és munkatársa.

Gyászol a Fradi család. 77 évesen elhunyt Havasi Mihály, egykori kézilabdázónk, aki sportkarrierje után sem szakadt el a Ferencvárostól.

Havasi Mihály 1948. május 25-én született és már 11 évesen szeretett klubja, a Fradi sportolójának mondhatta magát kézilabdázóként. Innentől kezdve 1977-ig elválaszthatatlanná vált a sportágától és a Ferencvárostól. A remek felépítésű beálló végigjárta az utánpótlásunkat, azonban a katonai behívó miatt egy rövid időre el kellett hagynia szeretett klubját, hogy aztán 1970-ben már ismét a Fradi színeiben megnyerje az NBI/B bajnokságát, ezzel kivívva az élvonalbeli tagságot. Innentől kezdve Havasi Mihály hét éven át szórta a gólokat, köztük a hétmétereseket az élvonalban, és 1974-ben elnyerte a klub sportszerűségi vándordíját. Ugyanebben az évben, május 19-én az új stadion avatóján őt érte a megtiszteltetés, hogy az egyesület zászlaját ünnepélyes keretek között az árbócra húzhatta. A sportélet mellett más területen is roppant tehetségesnek bizonyult, grafikusi végzettségével is a Ferencvárost segítette a klub különböző plakátjainak tervezésében, emellett gyakran segítette az FTC krónikását, Nagy Bélát is a munkájában. Aktív kézilabdás pályafutása után mindössze 29 évesen felkérték a kézilabda-szakosztály vezetőjének 1974-ben. Alig két év telt el és már a labdarúgó-szakosztály technikai vezetője volt. 

Tudatos gondolkodásáról sokat elmond, hogy nyelveket tanult és a grafikusi végzettsége mellett még a Testnevelési Főiskolán is tanult  sportvezetői szakon. 1979 és 1987 között a klub futballcsapatának ügyeit intézte, rengeteg utazás, tárgyalás és szervezés jellemezte ezt a területet, amit Havasi Mihály elképesztő könnyedséggel, eleganciával látott el. A Fradi mellett az MLSZ-ben is felfigyeltek képességeire és felkérték, hogy legyen a férfi válogatott titkára, ám négy esztendő után Havasi Mihály visszatért és újra a Fradi labdarúgócsapatának ügyintézője lett, illetve technikai vezetője, de a korabeli sajtóban a szakosztály elnökeként, igazgatójaként, menedzsereként is hivatkoztak rá, elképesztő munkabírással szolgálta klubunkat. Nagy szerepe volt abban, hogy a mieink 1992-ben bajnoki címet ünnepelhettek, ahogyan a csodálatos 1995-ös BL-menetelésben is elévülhetetlen szerepet játszott. Azonban, mint vezető, a kudarcokkal is szembe kellett néznie. Ez utóbbiak közül kétséget kizáróan a legemlékezetesebbek az 1996 őszi események, amikor az egy évvel korábbi BL-csodát nem sikerült megismételni, sőt szétesett a csapat és mindenki a korábban keresett sok pénzt kereste. 

Havasi Mihály elmondta, a sikerekhez vezető úton rengeteg adóssága is volt a klubnak, azokat is rendezni kellett, ám a közvélemény nem hitt neki, Szívós István ügyvezető elnökkel együtt bűnbaknak kiáltották ki, távozni kényszerült a labdarúgók napi ügyeinek intézésétől. Távozása után nem kevesebb, mint hét klub kereste meg, hogy foglalkozzon a dolgaikkal, ám ő mindegyiket kikosarazta. Helyette megszerezte a FIFA-licences menedzseri képesítést, amellyel a nemzetközi játékospiacon is képviselhette a vele szerződő játékosok érdekeit. Több mint tíz évig dolgozott még elismert menedzserként, majd nyugdíjasként újra a Fradi töltötte ki és tette teljessé a mindennapjait. Eljárt az FTC Baráti Körének rendezvényeire, 2015. decemberében az elsők között lett a Rudas-rend kitüntetettje, minden érdekelte, ami a Fradival volt kapcsolatos, mindenütt igyekezett szolgálni ezt a klubot, amelyről így nyilatkozott:

„Minden perc, amit a Fradiban tölthettem, az csodálatos volt. Játékosként és vezetőként is egyaránt. Mostanság is bejárok, jóban vagyok mindenkivel. A fradizmus nagyon sokat jelent számomra.”

Havasi Mihályt az FTC saját halottjának tekinti, emlékét örökké megőrizzük!

Cikkajánló

100 éve született legendánkra emlékeztünk

Felavatták olimpiai bajnok, egykori birkózónk, Szilvásy Miklós új szobrát és felújított síremlékét – VIDEÓ!

Őket ünnepeljük ma

Korábbi kézilabdázónkat és labdarúgónkat köszöntjük ma.

Rájuk emlékezünk ma

Egykori birkózónkra és jégkorongozónkra emlékezünk december 5-én.

Őket ünnepeljük ma

A Fradi család három tagját köszönthetjük ezen a napon.

Rá emlékezünk ma

Egykori úszónkra emlékezünk december 4-én.

Őket ünnepeljük ma

A Fradi család két tagját köszönthetjük ezen a napon.

Rájuk emlékezünk ma

Két egykori kiválóságunkra emlékezünk december 3-án.

Őket ünnepeljük ma

A Fradi család hat tagját köszönthetjük ma.

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin