Férfi labdarúgócsapatunk immáron 32-szeres bajnoknak mondhatja magát. A 2020/2021-es szezonban a mieink 25 év után ismét az európai labdarúgás legmagasabb szintjén, a Bajnokok Ligája csoportkörében szerepelhettek az ősz során, olyan nagy klubok társaságában, mint a Barcelona, a Juventus és a Dinamo Kijev. Azonban az európai kupaszereplés nem ment a hazai bajnokság rovására, és április 20-án, az Újpest elleni győztes derbivel, zsinórban harmadszor is bajnokok lettünk, méghozzá nem is akármilyen teljesítménnyel, ugyanis idáig csupán egyetlen vereséget szenvedtünk a bajnokságban.

A 2020/2021-es szezonból már csak két forduló van hátra. A mieink előbb május 1-jén a Mezőkövesddel mérkőznek a Groupama Arénában, majd május 8-án idegenben, a Honvéd ellen fejezik be az idei, sikerekben bővelkedő évadot. Sergei Rebrov csapata az eddigi 31 találkozójából 21-et megnyert, kilenc döntetlen mellett mindössze a DVTK tudott nyerni ellenünk, még január 20-án. Vagyis az idei szezonban idáig egyetlen alkalommal tudták Dibusz Déneséket legyőzni, amivel az európai listavezetők között is előkelő helyet foglal el az FTC.
A kiváló mutató apropóján megnéztük, hogy az UEFA legtöbb tagállamában, a bajnokságok éllovasai jelenleg hogyan állnak. Fontos megemlítenünk, hogy a tavaszi-őszi rendszerben futó bajnokságokat nem vettük figyelembe (ilyen például a svéd, az izlandi vagy a georgiai bajnokság is).
A környező országokban a Fradi a 2. legjobb
Kezdjük a sort a velünk szomszédos országok listavezetőivel. Ausztriában a jelenlegi éllovas a Red Bull Salzburg, amely eddig 27 bajnokit játszott le, ezekből ötöt vesztett el.
Szlovákiában nagy valószínűség szerint ismét a Slovan Bratislava lesz a bajnok, de a 28 forduló alatt háromszor is kikapott már a pozsonyi csapat. Ukrajnában a Fradi egyik legfrissebb nemzetközi ellenfele, a Dinamo Kijev egy fordulóval az ukrán bajnokság vége előtt megtörte a Sahtar Donyeck öt éve tartó uralmát, és megszerezte a bajnoki címet. A kijeviek ősszel a Bajnokok Ligája csoportkörében 2-2-re végeztek a mieinkkel a Groupama Arénában, majd a visszavágón szoros meccsen tudták 1-0-ra legyűrni csapatunkat, így ők kerültek át az Európa Liga egyenes kieséses szakaszába, ahol egészen a nyolcaddöntőig meneteltek az ukránok.

A kijeviek a bajnokságban, hasonlóan hozzánk, egyetlen vereséggel állnak, és már ők is bajnoknak mondhatják magukat. Sergei Rebrov korábbi csapata 23 bajnokijából 18-at megnyert, míg négy alkalommal döntetlent játszott. Egyetlen vereségét pedig még 2020 novemberében a fő rivális Sahtar Donyecktől szenvedte el. Csapatunk statisztikája annyiban jobb, hogy a mieink 31 bajnokit teljesítettek eddig, nyolccal többet, mint a friss ukrán bajnok.
Romániában összesen már 33 fordulót teljesítettek a csapatok (30-at az alapszakaszban és hármat a rájátszásban), az élen a korábban Steua Bukarest néven szereplő FCSB áll, amely összesen eddig hat vereséget szedett össze a szezon során. Déli szomszédunknál, Szerbiában az utóbbi években a Crvena zvezda volt egyeduralkodója a bajnokságnak, és ez idén sincs másképp. A 2020/2021-es szezonban még 33 forduló után is vereség nélkül áll a csapat, és mindössze két alkalommal hullajtott pontokat.
A horvát címvédő Dinamo Zagrebet a mieink a tavalyi évben, a Bajnokok Ligája-selejtezők harmadik fordulójában búcsúztatták a sorozattól. A horvát bajnok így csak az Európa Ligában folytathatta a nemzetközi szereplését, ahol viszont egészen a negyeddöntőig jutott.

A 21-szeres horvát bajnok az eddigi 30 bajnokijából 22-szer nyert, de öt döntetlenje mellett háromszor is kikapott. Hiába vált tehát a zágrábi klub a horvát liga egyeduralkodójává, az utóbbi éveiben egyszer sem tudta egyetlen vereséggel teljesíteni az adott szezont.
Szlovéniában eddig 30 forduló ment le a bajnokságból, a listavezető Olimpija Ljubljana 16 győzelemmel, kilenc döntetlennel és öt vereséggel áll a tabella élén, 57 pontjával.
Szezonbeli egyetlen vereségünkkel – hasonlóan a Dinamo Kijevhez - csak a jelenleg vereség nélkül álló szerb Crvena zvezda előz meg minket az említett mutatóban.
Dibusz Dénesék az Olimpiakosz, az Ajax, a Zenit és a Besiktas előtt
Szomszédjaink után, vessünk egy pillantást Európa többi bajnokságára is. Folytassuk a sort a bolgár bajnoksággal, ahol az együttesünk által szintén jól ismert Ludogorec áll a mezőny élén. A razgradiakkal az elmúlt években négy mérkőzést is játszottunk. Előbb a 2019/2020-as BL-selejtezők során itthon 2-1-re, idegenben pedig 3-2-re vertük a kilencszeres bolgár bajnokot, majd az Európa Ligában is egy csoportba kerültünk velük. Itt a Ludogorec kozmetikázni tudta az egymás ellen mérleget, hiszen a Groupama Arénában 3-0-ra győzött, míg idegenben 1-1-re végeztünk vele.

A jelenlegi szezonban a bolgár címvédő 26 meccséből csupán kétszer szenvedett vereséget, vagyis amennyiben a Fradi a hátralévő két találkozóján nem kap ki, akkor ebben az összevetésben jobb lesz a bolgár csapatnál.
A görög bajnokságot - immár 46. alkalommal - az Olimpiakosz Pireusz nyerte. Az idei szezonban az eddigi 32 bajnokijából, hasonlóan a bolgár bajnokhoz, kétszer szenvedett vereséget. Hollandiában az Ajax áll a legközelebb az aranyéremhez, az amszterdami alakulat az eddigi 30 meccséből 24-szer nyert, négy döntetlen mellett két alkalommal vesztesként hagyta el a pályát.
Izraelben eddig 31 fordulót rendeztek meg a bajnokságban. A legjobban a Maccabi Haifa áll, amely eddig 21 győzelmet, és öt-öt döntetlent és vereséget ért el. Oroszországban, a Premjer Ligában eddig 27 fordulót bonyolítottak le, a bajnokságot a Zenit vezeti, amely 17 győzelmet aratott eddig, továbbá hétszer játszott döntetlent, de háromszor vesztesként hagyta el a pályát. Egészen biztos, hogy Törökországban sem lesz az FTC-hez hasonló teljesítmény egyik csapattól sem. Ugyanis a Super Lig-et vezető Besiktas is már hat vereségnél jár a bajnokságban 35 forduló után.
A lengyel bajnokság listavezetőjénél is jobban áll az FTC, ugyanis a jelenlegi éllovas Legia Warszawa 27 fordulót követően már négy vereséget szedett össze. Ami a dániai első osztályt illeti, itt a Midtjylland áll a tabella élén, ám 27 eddigi találkozójából hatot is elvesztett. Azerbajdzsánban a Qarabag 24 mérkőzéséből kétszer kapott ki. A belga bajnokságban hamarosan megkezdődik a rájátszás. Az alapszakaszt a Club Brugge zárta az élen, de 34 bajnokijából hatot is elvesztett. Cipruson az idei szezonban Európa Liga csoportkörös Omonia Nicosia áll az első helyen 34 forduló után, de már a listavezető is három vereséget könyvelhetett el idáig.
Négy csapattal állunk holtversenyben
Most pedig nézzük meg, kikkel áll jelenleg azonosan csapatunk. A Dinamo Kijevről már fentebb beszámoltunk, de az ukránok mellett további három csapat is hasonlóan jól áll, mint mi. Svájcban, a Szuperligában a Young Boys öt fordulóval a bajnokság vége előtt megnyerte fennállása 15. bajnoki címét. Az eddig lejátszott 31 találkozójából a berni csapat, hozzánk hasonlóan 21-et megnyert, kilencszer játszott döntetlen és mindössze egyszer kapott ki. Észak-Macedóniában, a Shkendija is egyetlen vereséget szenvedett saját bajnokságában az eddigi a 29 forduló alatt. Moldovában már hosszú évek óta a Sheriff Tiraspol uralja a bajnokságot és csodaszámba menne, ha idén nem lenne meg zsinórban a hatodik bajnoki cím. A Sheriff 29 forduló után 26 győzelemmel, két döntetlennel és mindössze egy vereséggel áll.
A Crvena zvezda mellett még három klub csinálhat veretlen szezont
A szerb bajnokságot vezető Crvena zvezdáról már fentebb írtunk, de déli szomszédunk bajnokságának listavezetője mellett még a skót, a cseh, valamint a portugál éllovas is megpróbálhat veretlen szezont teljesíteni.
Skóciában három fordulóval a bajnokság vége előtt a Glasgow Rangers megszerezte története 55. bajnoki címét, s mindezt veretlenül tette meg. A 35 forduló során 29-szer nyert, hatszor pedig döntetlent játszott a csapat, és egyetlen vereséget sem szenvedett el. A bajnokságból még három forduló van hátra.
Csehországban is van esély a veretlen szezonra, ugyanis a Slavia Praha 16 pont előnnyel áll a tabella élén, és 29 bajnokija során még egyetlen vereséget sem szenvedett, 23 győzelem és hat döntetlen a csapat mérlege. A Slavia remek szezont fut, hiszen amellett hogy utcahosszal vezeti a bajnokságot, az Európa Ligában egészen a negyeddöntőig menetelt. A cseh éllovasnak még öt fordulót kell veretlenül teljesítenie.
A cseh ligához hasonlóan Portugáliában is öt kör van hátra a 2020/2021-es szezonból, ahol a Sporting CP 29 forduló után egyelőre veretlenül vezeti a bajnokságot. 22 meccset nyert és hétszer játszott döntetlent.
Az európai TOP 5 közül az olasz Inter viszi a prímet
Végezetül nézzük meg az európai labdarúgás öt legerősebb bajnokságát, vagyis a német, az olasz, a spanyol, a francia, valamint az angol első osztályt.
A német Bundesligát a 30-szoros bajor bajnok Bayern München vezeti, amely eddig négy bajnokiját vesztette el a 31-ből, de így is magabiztos előnnyel áll a tabella élén. Franciaországban kisebb meglepetésre, négy fordulóval a bajnokság vége előtt nem a PSG áll az élen, hanem a párizsi sztárklubot három ponttal megelőző Lille. A négyszeres francia bajnok 34 bajnokijából 21-et megnyert, tíz döntetlenje mellett három alkalommal kapott ki, míg elsőszámú üldözője nyolcszor hagyta el vesztesként a pályát.
Spanyolországban hasonlóan szoros harc zajlik a bajnoki címért, mint a franciáknál, ugyanis a listavezető Atlético Madrid, a Real Marid, a Barcelona és a Sevilla mindössze három pontra van egymástól. Egyelőre az Atlético áll a legjobban, ám a tízszeres spanyol bajnok az idei szezonban már négyszer is kikapott a 33 forduló alatt. A teljesség kedvéért, a Real Madrid ugyancsak négy vesztes bajnokival áll, míg a Barcelona ötször, a Sevilla pedig hétszer kapitulált.
Angliában, a Premier League-ben a Manchester City öles léptekkel halad története hetedik bajnoki címe felé. Az eddig lejátszott 33 fordulóban 24 győzelem és öt döntetlen mellett, Pep Guardiola együttese négyszer kapott ki. A végére hagytuk az olasz Serie A-t vezető Intert, amely az eddig lejátszott 33 bajnokijából csupán kettőt vesztett el, 24-szer nyert, hétszer pedig döntetlent játszott. Ezzel az európai topbajnokságok közül a 18-szoros olasz bajnok áll a legjobban.
Sergei Rebrov csapatáé egész Európában az 5. legerősebb teljesítmény
A vizsgált bajnokságokat összefoglalva, egyelőre négy csapatnak van esélye arra, hogy veretlenül teljesítse a szezont: A szerb Crvena zvedza mellett, a cseh Slavia Praha, a skót Glasgow Rangers, valamint a portugál Sporting CP. Csapatunknak nincs oka a szégyenkezésre, hiszen egyetlen bajnoki vereségével mindössze a fent említett négy együttes áll előttünk, míg Európában olyan klubokat előzünk meg, mint a holland sztárcsapat Ajax, a görög Olimpiakosz, a belga Club Brugge vagy az orosz Zenit. Ez is mutatja, hogy Lovrencsics Gergőék milyen erős szezont teljesítenek eddig.
A legkevesebb vereséggel álló klubok
0 vereséggel áll:
Glasgow Rangers (skót)
Crvena zvezda (szerb)
Slavia Praha (cseh)
Sporting CF (portugál)
1 vereséggel áll:
Dinamo Kijev (ukrán)
FTC (magyar)
Shkendija (észak-macedón)
Sheriff Tiraspol (moldáv)
Young Boys (svájci)
2 vereséggel áll:
Inter (olasz)
Qarabag (azeri)
Ajax (holland)
Olimpiakosz Pireusz (görög)
Ludogorec (bolgár)
Labdarúgócsapatunk korábbi holland vezetőedzője New Yorkból is figyelemmel követi szereplésünket.
Az UEFA Európa Liga selejetezőjének harmadik fordulójában hazai pályán kezdjük a párharcot.
Csapatunk középpályása fáradtan, de boldogan nyilatkozott a Twente elleni UEL-párharc visszavágója után.
A tíz év után klubunkba visszatérő középpályás első nagyinterjúját adja.
A kis 1899 hátizsák 40 százalék kedvezménnyel lesz kapható a Vasas elleni bajnokink napján.
A válogatott labdarúgó tíz év után tér vissza klubunkba.
Patinás klub, fanatikus tábor és kemény futball – ezt kell tudni a Górnik Zabrzéról.
A média munkatársai augusztus 3-án, 16:00-ig adhatják le akkreditációs igényeiket.