2022. január 9.
Kirekesztés ellenes kampányok
Az FTC kirekesztés ellenes kampányainak rövid története és összefoglalója.

A Ferencvárosi Torna Club kirekesztés elleni küzdelme

Noha a Ferencváros Magyarország legnépszerűbb multisport klubja, s máig az egyetlen Magyar futballcsapat, mely valamelyik UEFA versenysorozatot megnyerte (Vásárvárosok Kupája – mai nevén Európa Liga, 1965), közelmúltját beárnyékolta a futball huliganizmus és a szurkolói erőszak.

Az 1899-ben magyar, német és zsidó származású alapítók által létrehozott Ferencvárosi Torna Club történetében az elmúlt 30 évben, sajnálatos módon túl sok esetben fordult elő olyan rendbontás, amely a patinás klubot hátrányosan érintette. Valamennyi esetben a szurkolók voltak negatív főszerepben. Ezúton röviden összefoglaljuk a szurkolói rendbontások történetét:

· 1995.09.27. FTC – Ajax Bajnokok Ligája - mérkőzésen a Fradi-közönség őserdei majmokat utánzó huhogással gúnyolta a színes bőrű játékosokat. Az Ajax akkori vezetőedzője, Louis Van Gaal mélyen elítélte, hogy ilyen környezetben kellett futballozniuk, mely óriási szégyent hozott klubunkra és a magyar labdarúgásra.

· 2000.04.15. FTC - Újpest mérkőzést megelőzően verekedés tört ki a szurkolók között, meccs alatt különböző tárgyakat dobáltak be a pályára. A mérkőzés végén a rendőrség füstgázzal és vízágyukkal biztosította az Újpest szurkolók elvonulását. A bíróság 6 szurkolót ítélt el 25-től 45 napig terjedő elzárásra.

· 2001.07.25. FTC - Hajduk Split mérkőzésen rendzavarás történt, egy magyar drukkert pénzbírságra ítélt a bíróság.

· 2001.10.10. FTC - Újpest mérkőzés után rendzavarás miatt 10 szurkolót vett őrizetbe a rendőrség.

· 2002.03.16. Rendzavarás miatt 5 személyt őrizetbe vett a rendőrség a FTC- Újpest derbi ideje alatt, további egy személyt garázdaság miatt állítottak elő.

· 2003.05.30. FTC - DVSC mérkőzés döntetlennel végződött, így az FTC elvesztette a bajnokságot. A drukkerek a mérkőzés után felbőszülve beözönlöttek a pályára és ütöttek-vertek mindenkit, akit értek, saját, és ellenfél játékosait, szakvezetőket, fotósokat, Szentes Lázárt, a DVSC edzőjét kórházba kellett szállítani. A székház ablakait betörték, a Népligeti autóbusz-állomásnál több hirdetőoszlopot felgyújtottak, a kiérkező tűzoltókat is megtámadták. Több mint 20 ember ellen indult eljárás.

· 2009. április: egyik Ferencváros mérkőzésen az ultrák boldog 120. születésnapot kívántak egy transzparensen Adolf Hitlernek.

· 2009.07.14. FTC szurkolóinak egy csoportja a német Hertha BSC-vel játszott bemutató-mérkőzés előtt berlini szurkolókat támadott meg, akik közül egy könnyebb sérülést szenvedett. Meccs közben a hazai huligánok a biztonságiakkal hadakoztak, de egymást is ütötték. A hazai ultrák megpróbálták provokálni a mintegy 30 német drukkert, de a szitkozódásokra, náci jelmondatokra („Heil Hitler”) nem érkezett válasz. Az eset miatt az FTC két zárt kapus mérkőzésre szóló büntetést kapott.

· 2009.10.31. FTC-DVTK mérkőzésen FTC szurkolók egy csoportja megpróbált bemászni a pályára, illetve átjutni a DVTK szektorba. A lelátón felgyújtottak néhány széket, pirotechnikai eszközöket és székdarabokat dobáltak a pályára, ezért a játékvezető a 64. percben lefújta a mérkőzést. Az eset miatt az FTC három zárt kapus mérkőzéses büntetést kapott.

· 2010. április: az ultrák bojkottot hirdetnek a csapat mérkőzéseire a szurkolói kártya bevezetése miatt.

· 2010.04.30. Verekedés az FTC-UTE meccs előtt, alatt és után, 3 rendőr megsérült.

· 2011.09.30. Az ultrák megállították Détári Lajos edző tréningjét és úgymond figyelmeztető jelleggel közölték a játékosokkal, hogy mennyire elégedetlenek a 15., kieső hellyel.

· 2013.08.18. FTC – MTK meccsen második félidőben az Fradi-ultrák egy csoportja „In Memoriam Csatáry László” feliratú transzparenst feszített ki (Csatáry László II. világháborús bűnökért jogerősen elítélt személy, Kassán működő náci tábor gettóparancsnoka volt, ahol embereket kínoztak és gyilkoltak meg), amely néhány másodpercig a tv képernyőjén is látható volt. Az ultrák közleményben álltak ki a felirat mellett és „Mi voltunk” néven facebook oldalt hoztak létre. Az eset és a korábbi esetek miatt a Simon Wiesenthal Center nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója, Dr. Shimon Samuels levelet ír Michel Platininek, az UEFA akkori elnökének, melyben felhívja a figyelmet az FTC szurkolók rasszista viselkedésére, és a Csatáry-esetre. Az UEFA erőteljes beavatkozását kéri, hogy elérjék, hogy az MLSZ az FTC és más klubok tekintetében zéró toleranciát hirdessen, biztosítsa, hogy adott esetben a mérkőzéseket megállítsák, zárják ki és büntessék meg a gyűlölködőket, adott esetben a szövetség a klubokat zárja ki és büntesse meg.

· 2013. 09. 22.  – A Puskás stadionban lezajlott FTC-Újpest mérkőzésen az ultrák egy egyik kordont ledöntötték és összetűzésbe keveredtek az Újpest ultráival és a rendőrökkel, ez eset során anyagi kár keletkezett.

· 2014. július: az ultrák bojkottot hirdettek a csapat mérkőzéseire az új szurkolói kártya és a beléptető rendszer miatt.

· 2014.07.24. FTC - Rijeka mérkőzésen az ultrák a 40. percben a stadionból kivonultak és fenyegetéssel és erőszakkal a szektor több nézőjét is kivonulásra kényszerítették.

· 2014 augusztusától 2017-ig az ultrák több ízben halállal fenyegették a klub elnökét és családját, továbbá a klub több alkalmazottját közvetve és közvetlenül is erőszakkal fenyegették meg. Az egyik ügyben 2015. júliusban vádemelési javaslattal zárja le az ügyet a nyomozó hatóság.

· 2015-ben az ultrák az FTC elnökének háza elé molinót feszítettek ki „mi lelkünk a lelátókon, a te lelked a halálsoron” felirattal, majd amikor a családja, kislánya otthon van, tüntetést szerveznek, megfélemlítve szeretteit.

A kifejezetten a stadionban, vagy annak közelében a meccs alatt történt rendbontások felsorolásán kívül természetesen felsorolhatóak volnának azok az események is, amelyeket a szabályok betartására hajlandóságot nem mutató szurkolói körök tevékenysége eredményezett. Látható azonban így is, hogy 1995 óta folyamatosan romlott a mérkőzések alatti szabálykövetés, és egyre gyakoribbá váltak a kirívó események is.

A képen éppen a kint tüntető személyek csapnak össze a rohamrendőrökkel.

A 2015. szeptemberi migránsválság idején lejátszott Magyarország – Románia EB - selejtező alatt is történtek rendbontások. Az ultrák autót gyújtottak fel, megrongálták a Planetárium épületét. Az öt elfogott ultra közül a közösségi média profilok alapján ketten egyértelműen Fradi ultrák voltak.


Illetve az egyéb bűncselekmények, melyeket elkövetnek, elkövettek:
Viborg – FTC női kézilabda mérkőzés:

Tömegverekedés egy szurkolói küzdősport gálán:

2016 tavaszi eset, amikor egy Győr-FTC női kézilabda mérkőzés előtt és közben okozott botrányt az egyik Fradi ultra vezető és baráti köre, amely megdobálta a vidéki szurkolókat és lopott egy bábolnai kávézóból.

A fentebbi riasztó példák áttekintése után érthető, miért a Ferencvárosi Torna Club volt az első magyar sportegyesület, mely a kirekesztés elleni harc mellé állt.

· 2012 szeptemberében elkészítette kampányának első videóját. Kezdeményezésünket a Magyar Olimpiai Bizottság Fair Play-díjjal tüntette ki 2013 márciusában, amelyet az FTC elnöke, Kubatov Gábor, valamint labdarúgó-csapatunk játékosa, Somalia közösen vett át 2013 áprilisában.

· Egyesületünk ezt nem tekintette végállomásnak, és 2013 tavaszán bemutatta újabb videóját, amellyel szintén a megkülönböztetés elleni harcot népszerűsítette.

· A Ferencvárosi Torna Club 2014-ben is fel akarta hívni a figyelmet arra, hogy miként a sportban, úgy az életben is mindenki egyenlő. Ezért korábbi legendás játékosa, Lipcsei Péter és Dragóner Attila, a csapat akkori vezetőedzője, Thomas Doll, valamint két labdarúgónk, Gyömbér Gábor és Somalia újabb videóban állt ki 2014 júliusában az egyenlőség mellett, mondott nemet a rasszizmusra, együtt hirdetve, hogy csak a Fradi számít.

· 2014 októberében klubunk is csatlakozott a FARE (Football Against Racism in Europe) által életre hívott Football People elnevezésű kampányhetekhez. Labdarúgóink közül Gera Zoltán, Roland Lamah, Busai Attila és Predrag Bosnjak beszélt arról, hogy kirekesztő megnyilvánulásoknak nincs helye a futballpályán. A kampányban a Bajnokok Ligájában és az Európa Ligában szereplő klubok, valamint más népszerű csapatok mellett olyan világsztárok is részt vettek, mint Didier Drogba, André Schürrle, Yaya Touré vagy Andrea Pirlo. 

· 2015 márciusában, amikor többek közt a Faji Megkülönböztetés elleni Nemzetközi Küzdelem Napját is tartották (pontosan március 21-én), az FTC tovább folytatta a 3 éve megkezdett küzdelmét a rasszizmus, a kirekesztés ellen:

Az FTC kampányának fókuszában a kirekesztés elleni harc állt. A Gera Zoltán és Somalia labdarúgók főszereplésével, Gyömbér Gábor, Roland Lamah, Cristian Ramírez, Dibusz Dénes és Böde Dániel közreműködésével készült 20 másodperces szpot, valamint a hozzá tervezett plakát és közösségi média cover azt igyekezett bemutatni, hogy mi a Fradiban „mindig keményen játszunk a kirekesztés ellen is” és hogy nem számít a bőrszín, nekünk „csak a szívünk zöld-fehér”.

· A 2017-es kampányban rekordszámú fradista vett részt a klub számos szakosztályából, korábbi legendák és közéleti személyiségek bevonásával. A videó Lotfi Begi: Mi vagyunk a Ferencváros című számára készült. Játékosaink és edzőink elmondták, hogy a Fradiban egyek vagyunk, és hogy nálunk az öltözőben nem téma, ki honnan jön.

· 2018 nyarán a Ferencváros az izraeli Maccabi Tel-Aviv csapatát kapta ellenfeléül az UEFA Európa Liga selejtezőjében. Klub rendkívüli prevenciós lépéseket tett annak érdekében, hogy a korábban rendkívüli biztonsági kockázatúnak vélt mérkőzés botrányoktól, anyagi és erkölcsi károktól mentesen kerüljön megrendezésre.

o A Ferencvárosi Torna Club több ezer példányban szurkolói tájékoztatót készített, melyet több alkalommal közzétett a klub hivatalos média felületein és kiosztotta a szurkolók között a stadionba történő belépéskor. A klub biztonsági szolgálata különösen figyelt arra, hogy sem a szurkolók ruházata, sem az általuk kifeszített molinók és zászlók semmilyen politikai jelképet, más népet, vallást és kisebbséget sértő szimbólumot ne tartalmazzon.

o A mérkőzés szervezői bevonták az előkészületekbe a FARE (Football Against Racism in Europe) nevű civil szervezet hazai munkatársait is, az őrök valamennyi beléptető kapunál rendelkeztek a szervezet tiltott szimbólumokat tartalmazó kézikönyvével.

o A klub emellett szurkolói ankét és a szurkolói csoportokkal folytatott egyeztetések formájában is felhívta a figyelmet a helyes magatartásra.

o A mérkőzés előtt a Ferencvárosi Torna Club, a Maccabi Tel-Aviv és a Magyarországi Zsidó Hitközösségek Szövetsége (MAZSIHISZ) közös megemlékezést tartott a klub mártírhalált halt egykori játékosa és edzője, Tóth „Potya” István tiszteletére. Az egykori tréner számos üldözött zsidót mentett meg a II. Világháború idején, mielőtt kivégezték. A megemlékezés részeként a két csapatot bekísérő gyerekek a mártírhalált halt edzőt ábrázoló egyen pólóban jelentek meg a csapatok bevonulásakor. Ezen mérkőzésnapi aktivitásunk rendkívül pozitív sajtóvisszhangot kapott külföldön és hazai szinten egyaránt, a mérkőzés színvonalas megszervezése és a pozitív lelátói légkör következtében pedig egyáltalán nem kaptunk büntetést az UEFA-tól.

· 2018 őszi kirekesztés elleni kampányunkban meccsnapi, lelátói aktivitást szerveztünk. A klub utánpótláskorú sportolói, valamint játékosai, legendái és élversenyzői egy hatalmas, zöld szívet ábrázoló molinót készítettek. Az előkészületekkor a zöldfestékes kezüket feltartva jelezték: a Fradiban egyek vagyunk! A molinót utánpótláskorú versenyzőink és iskolai csoportok közösen feszítették ki a családi szektorban, miközben olyan pozitív tartalmú transzparenseket is megjelenítettek, mint: tisztelet, fair play, tükröt tartva ezzel egyes deviáns szurkolói magatartásformáknak.

·  A 2019-es kampányfilmünkben hat labdarúgónk, Miha Blazic, Franck Boli, Dibusz Dénes, Lovrencsics Gergő, Isael Barbosa és Tokmac Nguen mondja el anyanyelvén akkori kampányszlogenünket: Nálunk csak egy szín számít, a zöld!

·  A 2020-as kampányvideó főszereplője Tokmac Nguen volt, az ő egy napját követte végig a kamera, de a klub több sportolójával is találkozhattunk közben különböző helyszíneken és környezetben, ezzel is erősítve, hogy a Ferencvárosnál mindenki összetartozik, nem számít, honnan jött vagy hogy min ment keresztül, vagyis ahogy a 2020-as jelmondat is hangsúlyozta: a Fradiban egy család vagyunk!

· A 2021. évi kampányunk üzenete: a Fradiban együtt többek vagyunk! A korábbi évek változatos videós megoldásai után ezúttal egy korábban még nem látott, egyedülálló videógrafikai megoldásokra építettek az alkotók, a film elkészültében egy teljeskörű mozgóképes produkciókat gyártó cég is klubunk segítségére volt. A 2021-es kampányfilm magyar hangja pedig nem más, mint a Fradi hazai mérkőzéseiről már jól ismert Szendrey Zsolt Károly, azaz Szasza, aki a korábbi években már közreműködött kirekesztés ellenes kampányfilmben, idén újdonságként viszont a hangját is ő kölcsönözte az alkotáshoz.

· 2022-ben volt pontosan tíz éve, hogy klubunk elkezdte kampányát, amelyben felhívja a figyelmet bármilyen jellegű megkülönböztetés elleni harcra. „Egyek vagyunk!” – hirdettük büszkén a ZTE elleni, 2022-es őszi hazai bajnokinkon, és hirdetjük büszkén immáron tíz éve. A Ferencvárosi Torna Clubnál ma már mindenki tudja: „nálunk csak egy szín számít, a zöld!”

· A Fradi-család minden tagja érzi: „Együtt többek vagyunk!” A kirekesztés elleni küzdelemben mutatott erőfeszítéseinknek egyre nagyobb a hazai és nemzetközi visszhangja, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) szerint követendő példaként szolgálunk minden klub számára. 2023-as kampányunk mottója az volt, hogy „Kéz a kézben a kirekesztés ellen”!

 

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin