2021. július 1.
Történelem
Az FTC triatlon szakosztályának története a kezdetektől, napjainkig.


Egy nagyon fiatal sportágról beszélünk, amely nagyon régen űzött sportágakból áll össze. A triatlon történetének kezdete Scott Tinley triatlon történész szerint az 1920-as évek Franciaországának versenysorozatához nyúlik vissza, amelynek akkori elnevezése „Les trois sports” („A három sport”) vagy „La Course des Débrouillards” („Az ügyes verseny”) volt. A versenyt a mai napig megrendezik Joinville-le-Pont közelében, Meulanban, valamint Poissy városában. Írásos feljegyzések bizonyítják, hogy rendeztek úszásból, kerékpározásból és futásból álló versenyeket 1920-ban, 1921-ben, 1945-ben és az 1960-as években. 1920-ban a „L´Auto” nevű francia újság számolt be egy versenyről, amelynek résztvevői 3 km futás és 12 km kerékpározás után átúszták a Marne-csatornát, mindezt szünet és pihenő nélkül. Több (1921, 1927) újságcikk támasztja alá, hogy Marseilles-ben kerékpározás–futás–úszás sorrendben rendeztek „triatlon”-versenyt.

Az első „modern” triatlonversenyt 1974. szeptember 25-én rendezték az Egyesült államokban, San Diegóban. A kezdeményezés eszmei atyja és rendezője Jack Johnstone és Don Shanahan voltak, akik klubjuk, a San Diego Track Club segítségével valósították meg 46 résztvevővel a versenyt, melyre 1 dollár volt a nevezési díj. A táv: 5,6 mérföld futás, 5 mérföld kerékpár, 500 yard úszás folyamatos megtételéből állt. Az első győztes Bill Phillips volt.

A világ első mai értelemben vett triatlonversenye az 1975. májusában Mission Bay-ben rendezett „Fiesta Island Race Triathlon” („Fiesta-szigeti Triatlon Verseny”) volt, ahol 0,5 mérföld úszás, 5 mérföld kerékpár és 5 mérföld futás volt a táv, amit teljesíteni kellett. Nagy hírvetést csinált az új sportágnak, az 1978. február 18-án megrendezett első Hawaiian Ironmen verseny, amely extrém távjainak (3,8 km úszás, 180 km kerékpározás, maratoni távú futás) köszönhetően valóban emberfeletti teljesítményt követelt a sportolóktól. A média is kellőképpen a verseny mögé állt, így a triatlon végérvényesen bevonult a sportágak közé az 1978 februárjában rendezett hawaii versenynek köszönheti, amely 3,8 km úszásból, 180 km kerékpározásból és a maratoni táv teljesítéséből állt.

1989 augusztusában alakult meg a Nemzetközi Triatlon Szövetség (International Triathlon Union) 30 tagországgal, első elnöke Les McDonald volt. Jelenlegi székhelye Vancouverben van, tagországainak száma meghaladja a 120-at. 1989. augusztus 6-án rendezték az első triatlon-világbajnokságot, 600 résztvevővel, olimpiai távon. 2000-ben debütált a sportág az olimpiai játékokon Sydneyben, 48 női és 52 férfi indulóval.

Magyarországon szintén a médiának köszönhetően, a hawaii triatlonról készült film bemutatása után indultak el a triatlon versenyek. Az első ilyen megmérettetésre Vas megyében került sor Szombathelyen, Vasi Vasember néven, amelyet Lovasi András szervezett. Az 1984. június 9-én a versenyrajtnál 203 férfi és 25 nő jelent meg és teljesítette az alábbi távokat: 1100 m úszás, 50 km kerékpár és 10,5 km futás. A férfiak versenyét Schirilla Tamás, a nőkét Györgypál Zoltánné nyerte.

A sportág hazai szerveződése 1986-ban indult meg. A Magyar Triatlon Koordinációs Bizottságot ekkor még a Magyar Öttusa Szövetség szakmai irányítása alá helyezték.

A Magyar Triatlon Szövetséget 1989. november 11-én alapították. A szövetség székhelye Szekszárdra került, ahol az óta is működik.

Magyarország többször is rendezett triatlon világ- és Európa-bajnokságokat: Kaposvár (1994), Szombathely (1996), Győr (2002), Budapest (2010). A Magyar Triatlon Szövetség 1997-től világranglista pontszerző versenyeket szervez (Tiszaújváros, Győr), amelyek rangját az adja, hogy egyben olimpiai kvalifikációs versenyek is.

A triatlonból fejlődött ki a hűvösebb időkben is teljes erőbedobással művelhető sajátos versenysport, a duatlon (futás, kerékpározás, futás) illetve az aquatlon, amely a kerékpárt hagyja el, így futás, úszás, futás sorrendben kell teljesíteni a versenytávot.

Az FTC-ben a triatlonosok a 2010-es évek elején, az úszószakoszály keretein belül kezdték működésüket, majd önálló szakosztályként 2015. szeptember 1-jén alakultak meg. Az első bajnoki címükre igazán nem kellett sokat várni, még ugyanabban az évben Csomor Erika megnyerte a triatlon hosszútávú és a duatlon sprint országos bajnokságot. Egy esztendő múltán már három bajnoki címet számlált a szakosztály, Csomor Erika akkor a triatlon rövidtávot nyerte meg, a hosszútávon nem tudta megvédeni a bajnoki címét, ám ekkor is a Fradiban maradt a cím, hiszen Hajnal Adrienn nyert, ugyanő Kemecsei Dórával és Antal Szilviával a csapatversenyt is megnyerte. 2017-ben Hajnal Adrienn megvédte hosszútávú triatlon bajnoki címét, Csomor Erika akkor duatlon sprintben nyert. Ismerős nevek? Nem véletlen, Csomor Erika az atlétikai, míg Hajnal Adrienn a kerékpár szakosztálynak is szerzett országos bajnoki címeket. 2018-ban az FTC női duatlon sprint csapata (Hajnal Adrienn, Grajzel Sáron, Tomaschof Kata) lett bajnok, míg ugyanebben az évben megszületett az első férfi bajnoki cím is, amit Berekméri Levente szerzett meg a triatlon rövidtávú bajnokságon. Néhány év következett felnőtt bajnoki cím nélkül, aztán 2022-ben egyszerre hármat is elértek a versenyzők, Tomaschof Kata nyerte a duatlon középtávú és a triatlon hosszútávú női magyar bajnokságot, míg Berekméri Levente a férfi triatlon hosszútávú bajnokságban bizonyult legyőzhetetlennek. Hozzá kapcsolódik egy másik cím, ami ugyan nem bajnokságon született, ám triatlonban annál nagyobb a presztízsértéke, 2022-ben ő lett a Vasi Vasember.

Csomor Erika

                              

Hajnal Adrienn és Berekméri Levente. Ők képviselték az elitet, az FTC triatlon szakosztálya azonban igen széles alapokon működik, a 8 éves gyermektől a 80 éves veterán sportolóig vannak tagjai, akik a versenyeken a hasonló korosztályú vetélytársaikkal mérik össze erejüket és érnek el szép sikereket. Ily módon szervezett keretek között a tömegeknek adnak sportolási lehetőséget, amihez az is hozzátartozik, hogy a versenyzők a Fradi család tagjának mondhatják magukat, Fradi címeres mezben sportolhatnak és lehetnek büszkék az eredményeikre, no meg arra, hogy ha sikereket érnek el, rájuk is büszke a Fradi végeláthatatlan nagy családja.

Végezetül meg kell említeni a triatlonnak egy speciális ágát, a paratriatlont. A para előtag egyértelműen utal arra, hogy itt a fogyatékos sportolók sportágáról beszélünk. A Fradiban kezdetektől jelen vannak és nagyon szép sikereket érnek el. Kategóriájukban már 2013-ban három országos bajnoki címet értek el Lengyel Zsófia, Bók László és Ocelka Róbert révén, amely bajnoki címeket azóta évente megismételnek. Az állandóságot Ocelka Róbert képviseli, a hölgyeknél 2018 óta Lévay Petra az első számú parasportoló, aki nemzetközi versenyeken, így a 2021-ben megrendezett tokiói paralimpián is sikerrel képviselte hazánkat és a Fradit.

A szakosztály felnőtt szinten elért bajnoki címeinek listája IDE kattintva érhető el.

Az összeállítást készítette:

FTC Múzeum
A szerkesztés lezárva: 2024.01.26-án.

Felhasznált irodalom és weblapok:

https://sportmegoldasok.hu/edzotaborok/sportszovetsegek-adatbankja/sportagak/sportagak-triatlon/#.YNBinL4zbcs

https://www.kpbs.org/news/2014/dec/11/san-diegans-remember-first-triathlon-40-years-ago/

https://www.sportrx.com/blog/the-first-triathlon/

http://www.futocipoteszt.hu/interju-csomor-erikaval-46

https://www.fradi.hu/triatlon/triatlon/hirek/berekmeri-levente-magyar-bajnok-lett

A szakosztály felnőtt szinten elért bajnoki címeinek listája:


Országos bajnokok

2013 Lengyel Zsófia kísérő:Dr.Litavecz Anna) női triatlon paratriatlon (TRI6)
2013 Bók László férfi triatlon paratriatlon (TRI1)
2013 Ocelka Róbert (kísérő: Tóth Viktor) férfi triatlon paratriatlon (TRI6)
2014 Lengyel Zsófia kísérő: Wirth Eszter) női triatlon paratriatlon (TRI6)
2014 Bók László férfi triatlon paratriatlon (TRI1)
2014 Ocelka Róbert (kísérő: Tóth Viktor) férfi triatlon paratriatlon (TRI6)
2015 Csomor Erika női duatlon sprint
2015 Csomor Erika női triatlon hosszútáv
2015 Lengyel Zsófia (kísérő: Wirth Eszter) női triatlon paratriatlon (TRI6)
2016 Csomor Erika női triatlon rövidtáv
2016 Csomor Erika női duatlon rövidtáv
2016 Hajnal Adrienn női triatlon hosszútáv
2016 Hajnal Adrienn, Kemecsei Dóra, Antal Szilvia női triatlon hosszútáv, csapat
2017 Ocelka Róbert (segítő: Mestreházy Roland) férfi triatlon paratriatlon
2017 Bereczki Nelli (segítő: Mosonyi Ildikó) női triatlon paratriatlon
2017 Csomor Erika női duatlon sprint
2017 Hajnal Adrienn női triatlon hosszútáv
2018 Hajnal Adrienn, Grajzel Sáron, Tomaschof Kata női duatlon csapat
2018 Berekméri Levente férfi triatlon rövidtáv
2018 Ocelka Róbert férfi triatlon paratriatlon
2018 Lévay Petra női triatlon paratriatlon
2018 Lévay Petra női duatlon paratriatlon
2019 Lévay Petra női triatlon paratriatlon
2020 Ocelka Róbert férfi triatlon paratriatlon
2020 Lévay Petra női triatlon paratriatlon
2020 Ocelka Róbert férfi duatlon paraduatlon
2020 Lévay Petra női duatlon paraduatlon
2021 Lévay Petra női triatlon paratriatlon
2022 Tomaschof Kata női duatlon középtáv, egyéni
2022 Berekméri Levente férfi triatlon hosszútáv, egyéni
2022 Tomascof Kata női triatlon hosszútáv, egyéni

 

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin