2020. november 26.
Magabiztos győzelem Újvárosban, egy pontra az első hely
Férfi hokisaink végig fölényben játszva 4-1-es győzelmet arattak az Acélbikák otthonában az Erste Ligában.

Címvédő férfi jégkorongcsapatunk csütörtökön a játéknap egyetlen mérkőzését játszotta az Erste Liga alapszakaszában. A Ferencváros számára fontos volt a minél jobb szereplés az utóbbi szezonokban mumusnak számító Dunaújvárosi Acélbikák otthonában, hiszen négypontos hátrányból üldöztük a listavezető MAC HKB Újbudát a tabella második helyén, és ahogy arról a találkozó beharangozójában is írtunk, a középszakasz eltörlésével jelentősen megnövekedett az alapszakaszbeli végső helyezések értéke, hiszen ezek alapján alakul ki a rájátszás mezőnye, valamint a kiemelések. Így minden mérkőzésnek komolyabb lett a jelentősége. Bár a találkozó esélyesének a DAB-ot a Tüskecsarnokban októberben már idén egyszer legyőző, az elmúlt hét mérkőzéséből hatot megnyerő Ferencváros volt, éppen az Acélbikák előző mieink elleni találkozója, az emlékezetes négygólos hátrányból tizenöt perc alatt történt egyenlítés mutatta meg, oda kell figyelnünk, ha sikeresek akarunk lenni az idei első rendes játékidős győzelmére vadászó piros-fehérek ellen.

A Fradi kapujában az előző mérkőzésen Brassóban 50 nap kihagyás után ismét kezdőként szereplő Arany Gergely védett, míg a DAB kezdőkapusa ezúttal nem a kanadai bravúrkapus Garret Hughson volt, hanem a fiatal Pinczés Bendegúz volt. Sőt, rutinos kollégája a meccskeretben sem volt ott, tartalékként a bolgár válogatott Ivan Petrov Sztojnov szerepelt. Fodor Szabolcsnak két érzékeny veszteségnek számító hiányzóval, Tóth Gergellyel és Justin Hodgmannel kellett számolnia a meccskeret összeállításakor.

A Ferencváros esélyeshez méltóan kezdte a találkozót, és már mindössze 26 másodperc elteltével megszerezte a vezetést: a csapatkapitány Nagy Gergő gondolt egyet, és jobbról éles szögből passz helyett kapura tette a korongot, ami a rövid saroknál becsúszott Pinczés mellett a kapuba. (0-1) A harmadik percben megvolt az első veszélyes újvárosi akció is, Arany mutatott be szép spárgát. Két perccel később már a mieink veszélyeztettek komolyabban, Ellerby lőtt szép cselek után távolról, Pinczés remekül védett. Már éppen kezdtünk volna nagyobb fölénybe kerülni, amikor a 7. percben a hazaiaké volt az első emberelőny, Somogyi Balázst állították ki két percre akasztásért. Az Acélbikák szinte másodpercek alatt kihasználták a fórt, villámgyorsan megjáratták a korongot a harmadunkban, majd egy kapu előtti gyors keresztpasszt a túloldalon érkező Mazurek közvetlen közelről tett kapura, Arany bárddal még óriásit védett, az ismétlést azonban a DAB tengerentúli támadója beemelte a kapuba. (1-1) Az egyenlítés jót tett a hazaiaknak, kiegyenlítődött a játék a mezőnyben, sőt, a következő veszélyes lövés is a Dunaújvárosé volt Dansereau révén, arany viszont a helyén volt. A 12. percben aztán jött az ilyen mérkőzéseken oly’ fontos egyéni villanás: Sági Martin remekül vett át középen egy passzt belépve a támadó harmadba, gyönyörű csellel húzott el Mestyán mellett, majd kissé jobbról fonákkal emelt szépségdíjas gólt Pinczés kapujába, újra vezettünk! (1-2) Nem sokkal később Somogyi emelt távolról egy korongot a kapu elé, ahol Kulmala ért bele életveszélyesen, Pinczés azonban hárított. Bő öt perccel a harmad vége előtt jött Mazurek szabálytalansága után az első ferencvárosi emberelőny. Bár az elején jól megjárattuk a korongot, végül nem sikerült igazán veszélyesnek lenni a két perc alatt, sőt, a büntetés lejártával a büntetőpadról visszatérő Mazurekre nem figyeltek a mieink, így azonnal mehetett szólóban, Arany hárított. A következő percekben ami nem ment előnyben, azt megpróbáltuk egyenlő létszámban, és megszórtuk Pinczés kapuját, aki azonban remekül állta a sarat. Az első harmad végén így egygólos ferencvárosi előnnyel mehettek pihenni a felek. Bár mezőnyben kiegyenlített volt a játék, és a hazaiaknak is megvoltak a lövéseik és a helyzeteik, a sok hátul felelőtlenül eladott korongjuk megbosszulta magát.

A második játékrészben ott folytatódott a játék, ahol a szünet előtt abbamaradt, alaposan bekezdtünk, és beszorítottuk a hazaiakat, sőt, Somogyi révén a játékrész első percében megvolt az újabb veszélyes lövésünk. Sőt, szűk három perc elteltével Németh Péter szabálytalansága után emberelőnyben folytathattuk a támadást. Egyből felálltunk a DAB harmadában, és az első emberelőnyös sorunk révén több veszélyes lövést is megeresztettünk, azonban sem távolról, sem közelről nem sikerült megtréfálnunk Pinczést, kiegészültek a hazaiak. A kiegészülés után megérkezett a harmad addigi legnagyobb hazai helyzete, ám Arany kétszer is nagyot fogott. Nem sokkal később már a negyedik, „melós” sorunk veszélyeztetett, miután Ellerby remekül lépett fel a támadással és nagy passzt adott Roczanovnak, azonban Pinczés nyerte a párharcot. A harmad felénél egyértelműen megállapítható volt, hogy tartós fölényben játszanak a mieink, azonban az Acélbikák kontrái mindössze egygólos különbség mellett folyamatos veszélyt rejtettek magukban. A következő percek gyors és küzdelmes játékot, és viszonylag kevés helyzetet hoztak, egyik csapat sem ebben a periódusban volt a legpontosabb a mérkőzésen. Kétségtelen volt azonban, hogy a Ferencváros kontrollálta a mérkőzést, ezúttal is hatékonyan működött a korábbi találkozókon már látott mélységi letámadás. A 33. percben az egyik oldalon Kärmeniemi lőhetett viszonylag tisztán, Pinczés nagyot védett, majd a kontrából veszélyeztetett a DAB, azonban Arany is maga alá húzta a korongot. Kovács Bronson elkésve szúrt oda kapusunknak, ezért pedig azonnal kiállították – felesleges szabálytalanság volt. Előnyben Nagy Gergő szólózott a bal oldalon, megpróbálta a rövidre fellőni Pinczésnek, aki azonban észnél volt, és magabiztosan védett. Tóth Adrián pedig középen bemutatta ugyanazt, mint néhány másodperccel korábban Kovács, a játékvezetők pedig következetesek voltak, és támadónkat is kiküldték a büntetőpadra. Négy a négy ellen viszont az egyik hazai játékos elveszítette a fejvédőjét és le kellett korcsolyáznia, a pillanatnyi emberelőnyt kihasználva pedig Ellerby lépett meg a koronggal, és gyönyörűen tálalt a túloldalon érkező Hajós elé, aki kihasználta a kínálkozó esélyt. (1-3) Sőt, a 34. percben Németh is szemfülesen korongot szerzett a középső harmadban egy újabb felelőtlen hazai korongot lefülelve, villámgyorsan elment szólóban, lövése után azonban csengett a kapuvas, a pakk pedig kifelé pattant. Lejárt a hazai büntetés, bő fél percig emberelőnybe került a DAB, öt a négy ellen pedig meg is volt a szépítési lehetőség, Arany azonban továbbra is remek formát mutatott. A harmad utolsó perceit megnyomta a DAB, ez pedig lehetőséget adott a mieink számára a gyors kontrákra, egy ilyenből pedig Hajós adott óriási passzt Németh Attilának, aki egy igazítás után közelről felvarrta a korongot a keresztvas alá, így megnyugtató háromgólos előnnyel mehettünk el a második szünetre. (1-4) Mindössze 18 másodperccel a játékrész vége előtt Pavukot még kiszórták két percre, azonban ennyi idő alatt már nem volt veszélyes a DAB, emberelőnyből kezdhette viszont a záró harmadot a hazai csapat.

A mérkőzés addigi képét elnézve talán az utolsó szalmaszálba kapaszkodhatott volna a Dunaújváros, ha kihasználja az áthúzódó emberelőnyt, azonban a hazaiaknak nem sikerült élniük a lehetőséggel. A bő másfél perces fór legemlékezetesebb pillanata az volt, amikor Kovács Bronson hatalmas lendülettel rázuhant Arany Gergelyre, végül egyik játékos sem sérült meg, és kiállítás sem történt. Az emberelőny lejárta után is az újvárosiak maradtak támadásban, de folyamatosan kontrolláltuk az eseményeket. Úgy tűnt, háromgólos előnyben bár arra figyeltek a mieink, hogy ne szaladjanak bele egy olyan összeomlásba, mint a legutóbbi DAB elleni meccs záró harmadában, viszont ne is vállaljanak már felesleges kockázatot az alapvetően kemény, ütközésekkel tarkított mérkőzésen. A 46. percben ismét kapusunkért kellett aggódni néhány másodpercig, miután a tavaly még ferencvárosi Pozsár közvetlen közelről rálökte Sarciát Aranyra. Nem kímélték hálóőrünket a hazaiak, ám ő szerencsére állta a sarat. Az 50. percben tovább növelhettük volna az előnyünket, Kärmeniemi távoli lövése kipattant Pinczésről, aki Tóth Gergő ismétlését is hárította. A következő percekben az újvárosiak próbálkoztak becsülettel, hogy felzárkózzanak két gólra, de nem volt átütő erő a támadásaikban. Ahogy teltek a percek, úgy kerültek egyre távolabb a bravúros felzárkózástól a hazaiak, sőt, az 57. percben Azari volt túlságosan kemény Kulmalával szemben a saját harmadában, így a vége előtt nem sokkal a mieink emberelőnybe kerültek. Kärmeniemi veszélyes lövésével kezdődött a fórunk, Pinczés védett. Nem sokkal később minden kérdés lezárult, ugyanis Nilsson is szabálytalankodott, így kevesebb mint két és fél perccel a vége előtt 53 másodpercig kettős előnybe kerültünk. Ezt ugyan, bár tüzeltünk becsülettel, Pinczés bravúrjaival hősiesen kivédekezte a DAB, azonban már semmire nem maradt idejük.

A Ferencváros magabiztos játékkal, szinte végig vezetve, az egész találkozó alatt fölényben jégkorongozva 4-1-re legyőzte a Dunaújvárosi Acélbikákat idegenben, és ezzel egyetlen pontra zárkózott fel a listavezető MAC HKB Újbuda mögé az Erste Liga tabelláján. Folytatás egy vélhetően keménynek és szorosnak ígérkező találkozóval december 2-án a Tüskecsarnokban a DEAC ellen.

Férfi jégkorong, Erste Liga, alapszakasz
Dunaújvárosi Acélbikák – FTC-Telekom 1-4 (1-2, 0-2, 0-0)
Dunaújvárosi Acélbikák: Pinczés B. (Sztojnov) – Dósa, Phillips, Mazurek, Pihlqvist, Török O. – Kovács B., Nilsson, St. Pierre, Dansereau, Szappanos – Hruby, Mestyán, Németh P., Azari, Pozsár – Gebei B., Lencsés, Gebei G., Tamás, Pinczés O. Vezetőedző: David Leger.
FTC-Telekom: Arany (Nagy K.) – Kärmeniemi, Sarcia, Somogyi, Kulmala, Nagy G. – Hegyi, Boros, Tóth Re., Tóth A., Pavuk – Ellerby, Bán, Hajós, Sági, Németh A. – Galántai, Imre, Roczanov, Tóth Ri., Tóth Gergő. Vezetőedző: Fodor Szabolcs.
Gólok: Mazurek (06:32, EE, St. Pierre, Szappanos), illetve Nagy G. (00:26, Somogyi), Sági (11:53, Hegyi), Hajós (33:17, Ellerby), Németh A. (38:02, Hajós, Kärmeniemi)

Brassóban folytatódik az Erste Liga-döntő

Magyar bajnok jégkorongozóink szépíthetnek a döntő párharcának első brassói mérkőzésén.