Tokmac Chol Nguen 2019 januárjában érkezett a norvég Strömsgodsettől a
Ferencvároshoz. A norvég támadó összesen 215 mérkőzésen lépett pályára a Ferencváros színeiben, ebből 193 volt tétmérkőzés. Összesen 53-szor talált a kapuba, góljai közül hatot előkészületi összecsapásokon szerzett. Öt magyar bajnoki cím, egy Magyar Kupa-aranyérem, Bajnokok Ligája- és Európa Liga-csoportkör után Tokmac 2024 tavaszán a svéd Djurgardens együtteséhez igazolt.
Góljai mellett megannyi remek megmozdulással, csellel, csupaszív játékával és győztes mentalitásával nyerte el szurkolóink szimpátiáját, de a pályán kívül is bizonyította, hogy lehet rá számítani.
A svéd csapattal parádés szezont produkált, az UEFA Európa Konferencia Ligában az elődöntőig menetelt, ahol ugyan a későbbi győztes Chelsea ellen veszítettek, de Tokmac ugyanakkor nagy elismerésben részesült, az UEFA-nál beválasztották a torna álomcsapatába.
Korábbi játékosunkat Svédországban értük utol, és örömmel gondolt vissza a Ludogorec elleni 2019-es BL-selejtezős párharcra, a csapattársakra, a szurkolókra, ugyannakkor még mindig fáj neki korábbi edzőnk, Dejan Sztankovics döntése. Toki - ahogy mindenki becézi – svédországi sikereiről mesélt, illetve egy bátorító üzenetet is küldött Dibusz Déneséknek a kedd esti mindent eldöntő meccs előtt.
- Sziasztok, fradisták!
- Ó! Így egyből magyarul! Szia!
- Igen! (nevet) Remélem mindenki jól van, nagyon hiányoztok nekem!
- Jó ezt hallani! Akkor a keddi, Ludogorec elleni Bajnokok Ligája-selejtezőnket is nézed?
- Egyértelmű, hogy megnézem a meccset. Az odavágót is megnéztem, amit Bulgáriában rendeztek. A kinti eredmény ideális, mert nagy taktikai harc folyt a pályán, kifejezetten jó meccs volt. Azt hiszem, hogy Budapesten, a Groupama Arénában egy teljesen más mérkőzés lesz. A Fradi támadni fog, sok helyzetet alakíthat ki, és szerintem a bolgárok erre nem lesznek eléggé felkészülve. Tovább kell jutni!
- Emlékszel még arra a két BL-selejtezőre, amin pályára léptél a Ludogorec ellen?
- Naná! Nem lehet elfelejteni. Többek között azért, mert az volt egy gyönyörű utazás kezdete, és számomra is nagyon érzelmes volt. A minap láttam, hogy az FTC hivatalos Instagram-oldalára kerültek fel képek az akkori meccsekről, és meg kell mondjam, nagyon jó érzés megnézni ezeket. Sok emlék feljött, de mindig jó ezekre visszatekinteni, és nem csak a gólok miatt. Ráadásul mindkét meccset megnyertük, sokkal erősebbek voltunk, mint a Ludogorec, és nemcsak győztesként, hanem még erősebb csapatként jutottunk tovább a párharcból.

- Tartod még a kapcsolatot valakivel az akkori csapatból, vagy a mostaniból?
- Igen, sok játékossal jóban vagyok még mindig. Mivel sokáig a Fradiban futballoztam, sok emberrel közel kerültünk egymáshoz, mondhatom, hogy barátok lettünk. Van olyan korábbi játékos is, akivel rendszeresen beszélek. A klubról, amit képviselt, a szurkolók eufóriájáról és természetesen a játékosokkal megélt élményekről. Mindannyiunk számára, akik játszottak a Fradiban, nagyon új és különleges kapcsolatunk volt és alakult ki a klubbal, a szurkolókkal. Szóval, amikor beszélek a játékosokkal, mindig nagy tisztelettel beszélgetünk és mesélünk a Fradiról.
- Meglepett anno Dejan Sztankovics döntése, hogy már nem számol veled?
- Meglepett és fájt is, mert nem így akartam elhagyni a klubot. Az lett volna a legjobb, ha szépen tudok elbúcsúzni, lett volna még egy utolsó mérkőzésem. Pályára lépni még utoljára a Groupamában és megragadni azt a pillanatot… Ez nagyon hiányzott nekem a távozásomkor. Még egyszer bemenni az öltözőbe a srácokkal, akikkel együtt évekig futballoztunk, szállítottuk a sikereket, jó lett volna így elbúcsúzni. De sajnos nem így történt, és bár ez egy szomorú része a történetnek, de ilyen a futball. Sosem tudhatjuk, hogy mi fog történni, amikor jön egy új edző. Megvoltak a saját elképzelései, neked is teljesíteni kell, hogy játssz, szóval nagyon összetett a dolog. Nem váltunk el haragban, Hajnal Tamás sportigazgató például a Chelsea elleni Európa Konferencia Liga-elődöntőnk előtt írt nekem, ahogy Kubatov Gábor elnök is úr a születésnapomon. Ebből is látszik, hogy sok szeretetet kaptam a klubtól, és én is sokat adtam. És ez mindig is így marad!

- Mit vittél magaddal Svédországba?
- Ami nagyban hozzájárult ahhoz, amiért engem választottak: a nemzetközi tapasztalatot és azt a mentalitást, ami a Fradinál csak még erősebb lett bennem: nem félünk senkitől! Azt hiszem, azóta ebből jó sokat adtam a Djurgardensnek. Amikor a Fradiban játszottam, mindig azt éreztem, hogy bárki ellen is játszunk, soha nem félünk. Talán ez volt a legfontosabb dolog, amit magammal vittem. Persze, jöttek a gólok, gólpasszok, a jó teljesítmény is, így sokat segítettem a csapatnak az elmúlt szezonban. Mondhatom, hogy végül nagyon sikeres átigazolás volt a klub és az én számomra is. A svédekhez is azért jöttem, hogy segítsek a csapatnak, játszunk az európai kupaporondon.


- Bizony, alig három hónapja még éppen Európa Konferencia Liga-elődöntőt vívtatok a Chelsea ellen. Emlékezetes év volt a csapat számára.
- Abszolút! Ott voltunk, és nemcsak megmutattuk magunkat, hanem sikeresek is voltunk. Messzire jutottunk, nagy élmény volt, hogy ilyen nagy csapatok, mint például a Chelsea ellen játszottunk.
- Ráadásul bekerültél az Európa Konferencia Liga év csapatába is. Ez mit jelent neked?
- Nekem, a családomnak és a klubnak is óriási öröm és megtiszteltetés. Nagyon büszke voltam rá, mert megérkeztünk egy kvázi kis csapattal az EKL-be, meccsről meccsre egyre jobban teljesítettünk, meneteltünk. Persze ez nagy szó és nagy elismerés, hogy a sorozat álomcsapatába választottak, de a legfontosabb az volt, hogy a csapattal bejutottunk az elődöntőbe, és nagyon jó meccseket játszottunk. A Chelsea persze más szint, de a többi erős klubbal szerintem versenyképesek voltunk, felvettük a kesztyűt.
- Idén viszont kimarad a nemzetközi porond. Gondolom, nagyon hiányozni fog, főleg, hogy csak egy ponton múlt.
- Ne is mondd! Sajnos igen, idén kimarad a nemzetközi kupa, szerintem ez az első alkalom az elmúlt élvekben, hiszen a Fradival rendre ott voltunk minimum valamelyik kupa selejtezőjében. Furcsa érzés, de ez most így alakult.
- Viszont kedden a Fradi tehet egy nagy lépést a főtábla felé. Mit üzennél a fiúknak?
- Ha nem baj, akkor most kicsit hosszabb leszek. Mindent adjanak bele a pályán! Ha a maximumot hozzák, akkor a szurkolók is ott lesznek mellettük, és remélhetőleg újra elérhetjük a Bajnokok Ligája főtábláját. Ó, bocsánat a kis elszólásért (nevet). Maradjanak együtt, legyetek büszkék a társaitokra, a klubra, és tegyetek meg mindent a szurkolókért, amikor a pályán vagytok! A BL-csoportkör a pályafutásom egyik legemlékezetesebb pillanata volt, és szerintem ez a korábbi játékostársaimmal együtt örökké megmarad nekünk. Láthatjátok, hogy mennyire nehéz volt akkor is és most is odáig eljutni. Akkor volt szerencsénk bejutni, azóta viszont sajnos nem sikerült elérni a BL-főtábláig. Most úgy érzem, hogy a Fradi végig csinálja, és újra büszkévé teszi a klubot, a várost és az országot. Mindig szurkolni fogok a klubnak, és remélem, hogy majd elmehetek egy BL-főtáblás meccset megnézni Budapestre.

Molnár Péter
A díj átadására a DVSC elleni mérkőzésünk szünetében került sor a Groupama Arénában.
Nyereményjáték a Fradi Facebook-oldalán, tippeljen a DVSC elleni hazai bajnoki végeredményére!
Vasárnap 14.25-től várják önöket vendégeink a Fradi Zóna Értékelés Live by iFOREX Europe legújabb adásában.
Vezetőedzőnk is tudja, itt az év vége, de nagyon nagy szükség van a maximális hat pontra a bajnokságban.
Robbie Keane kevesebb, mint egy év alatt jutott el 10 nyertes nemzetközi találkozóig.
2025 utolsó hazai bajnokiján féláron tehetnek szert szurkolóink különböző kabátjainkra.
Callum O’Dowda elmondta, Stephen Glass is segítette gólpasszában – VIDEÓ!
A Groupama Biztosító támogatásával vasárnap különleges programokon vehetnek részt a meccsre érkezők.