2021. október 31.
Sportszülői mentorprogram, 7. rész – Halas Eszter
Mérkőzésnapi táplálkozási stratégia akadémiai szakemberünk szemével.

Az előző sporttáplálkozásról szóló részben bemutattuk a női sportolókat érintő fontosabb kérdéseket, most pedig szeretnénk a meccsnapi táplálkozási stratégiáról írni gyakorlatias formában Szülői Mentorprogram sorozatunkban. Itt egyik nagy célunk, hogy hétről hétre egyre több információval lássuk el a szülőket, így még jobban megnövelve az esélyét annak, hogy a gyerekek a lehető legtöbbet hozzák ki karrierjükből.

Az első részben Lázár Pál, az Elit Program csoport vezetője foglalta össze, hogy mi is valójában ez a program, és azon belül a sportszülői mentorprogramunk. A második részben Halas Eszter női akadémiánk sport-specifikus dietetikai szakember sorait olvashattuk a sporttáplálkozás fontosságáról. Ezután a mentális felkészítés fontosságát emeltük ki Csigi Eszter és Hajdú Anna segítségével, majd Rózant János az akadémia egyéni labdarúgó képzőjének írását ismertettük. Az ötödik témánk az erőnléti edzésekről szólt, ezt Göblyös Dávid mutatta be nekünk, majd Jákri Orsolya masszőr osztotta meg velünk gondolatait.

A megfelelő sporttáplálkozás kialakításánál rendkívül fontos a tervezés, ami kiemelten igaz a meccsnapra is. Nézzük meg mik azok az alapelvek, amiket érdemes betartartani a meccs előtti napokon és a meccsnapon is a magas szintű teljesítmény és gyors regeneráció érdekében.

Nagyon fontos, hogy már a meccs előtti napon tudatosan készüljünk sporttáplálkozás terén is a mérkőzésre. Legyenek gyakori étkezések, többször együnk mérsékelt adagokat, egy-két nagyon nehéz étkezés helyett és helyezzünk a minőségi összetételre is hangsúlyt.

Fontos, hogy üzemanyaggal megfelelően feltöltekezzünk a meccs előtti napon is. Együnk minőségi szénhidrátokban gazdag ételeket pl. bulgur, rizs, kuszkusz, tésztafélék, gyümölcsök, zab és figyeljünk a minőségi fehérjebevitelre is. Kerüljük a zsírban gazdag és kisütött ételeket pl. hamburgerek, nuggetsek, chipsek, bő olajban sültek, vajas péksütemények, amik hosszabban emésztődnek, megterhelik a gyomrot és így lomhává tesznek. Kerüljük az új ételeket, maradjunk a megszokott, könnyen emészthető fogásoknál, hogy ne kockáztassunk gyomorproblémákat. Ha semmiképp nem tudjuk elkerülni az étteremben evést, mert utazunk, akkor kerüljük a csípős, túl sós ételeket és azokat a húsokat, halakat, amik nyersek lehetnek. Bizonyos országokban pedig érdemes elkerülni a húsárúk fogyasztását, illetve csak megbízható helyről származót fogyasztani, mert akár vétlen doppingvétséget is okozhatnak. Kerüljük a gázképző ételek túlzott fogyasztását pl. bab, borsó, lencse, brokkoli, karfiol, kelbimbó, korpás gabonák, csípős ételek.

A meccs előtti napon a táplálkozás mellett a hidratációnak is nagy szerepe van a felkészülésben. Legyen mindig kéznél egy üveg víz, így nem feledkezünk meg a rendszeres és megfelelő mennyiségű folyadékpótlásról. Ez utazásnál főként fontos, amikor könnyen elterelődik a figyelmünk és elmarad. Fontos a szervezettség, hogy ne útközben próbáljuk beszerezni az ételeket az éppen arra eső boltokban. Előre tervezzük meg és készítsük össze, hogy mire lesz szükség a meccs napján, és a mérkőzést megelőző napon már legyen minden összeállítva a másnapi utazásra és meccsre.

Rendkívül fontos, hogy üzemanyaggal feltöltve és hidratáltan érkezzenek meg a játékosok a meccsre, hiszen a legjobb teljesítményhez elengedhetetlen, hogy figyelmet fordítsunk a táplálkozásra a meccs előtt és közben is. Ez nem azt jelenti, hogy meccs előtt már bármit ehetünk és cukros édességekkel is feltöltekezhetünk, ugyanis a túl sok cukor nincs jó hatással a vércukorszintre és eredményezhet változó energiát, csökkent teljesítményt és fáradtságot is.

A legfontosabb elv, hogy soha ne próbáljunk ki új dolgokat fontos mérkőzés napján. Az új recepteket, ételeket, éttermeket hagyjuk meg edzésnapokra, edzőmérkőzésekre.

A meccs előtti étkezés, kisétkezés időpontja függ a kezdéstől is, de általánosságban ajánlható, hogy hagyjunk 3-4 órát a nagyobb étkezés és minimum 1 órát a kisétkezés és a meccs között. Nagyon korai kezdésnél nehezen valósítható meg egy rendes étkezés, ezért fontos, hogy az előtte lévő este szénhidrátban gazdag ételeket fogyasszunk.

3-4 órával a meccs előtt szénhidrátban gazdag ételek javasoltak, hogy a játékosok teljesen feltöltve kezdjék meg a mérkőzést. Ilyenkor már főleg kerülni kell a zsíros, nehéz ételeket, mint pl. kolbász, szalonna, baconös tojásrántotta, kelttészták, croissant, leveles tészták, mert tovább emésztődnek, és nemcsak telített érzetet, gyomorpanaszokat okozhatnak, de eltolják a szénhidrátok felszívódásának idejét is, így nem jut időben hozzá a játékos a gyorsan hozzáférhető üzemanyaghoz. Helyettük érdemes zabkását, rizskását, házilag elkészített muffint, energiaszeletet, müzliszeletet, gabonapelyheket, gyümölcsöket fogyasztani. A fő hangsúly ilyenkor már a szénhidrátokon van, de tartalmazhat mérsékelt mennyiségű fehérjét is az étkezés.

Egy órával a meccs előtt pedig szintén szénhidrátban gazdag kisétkezés (pl. banán, müzliszelet, szárított gyümölcs, gyümölcsturmix, 100 százalék gyümölcslé) javasolt.

Kerüljük az étkezések kihagyását vagy a folyamatos cukor, csokoládé fogyasztását meccs előtt, amik a vércukor ingadozását, leesését is okozhatják a fokozott inzulinválasz miatt. A folyadékpótlásra figyeljünk a nap elejétől kezdve folyamatosan, a meccs előtti utolsó két órában pedig minimum 400-600 ml víz vagy higított 100%-os rostmentes gyümölcslé javasolt. Így még van elég idő a felszívódásra, és a felesleg kiürülésére is.

Gyakori, hogy a játékosok az izgulás miatt nem tudnak már enni a mérkőzés előtt, mert elnyomja az étvágyukat a stressz és akár hányingert, hasmenést is okoz. Éppen ezért nem ajánlott új ételeket kipróbálni ilyenkor, hiszen a stressz hatására a megbízható ételek is okozhatnak panaszt. Érdemes ebben az esetben folyékony formában pótolni a szénhidrátot, izotóniás italok, turmixok formájában. Továbbá krémes, félig folyékony ételeket pl. gyümölcspüré, zabkása, rizspuding, tejberizs gyümölcsökkel és könnyű szilárdabb ételeket pl. rizsszeletek, banán formájában.

Meccs közben folyadék-, szénhidrát- és sópótlás szükséges. Erre a legalkalmasabb az izotóniás ital vagy házi izotóniás ital, ami egyszerre pótolja mind a hármat. Az italban lévő szénhidrát segíti a gyorsabb felszívódást, ha megfelelő mennyiségű (4-8 g/100 ml szénhidrát). Választhatunk bolti izotóniás italokat vagy akár el is készíthetjük házilag is. 4,5 dl 100%-os rostmentes narancslé, 4,5 dl vízzel és egy csipet sóval összekeverve ugyanolyan szénhidrát koncentrációjú italt eredményez, mint az izotóniás italok, ami optimális a folyadék- és az energiafelszívódás szempontjából is. Ebben az arányban és mennyiségben a házi izotóniás ital 45 g szénhidrátot és kb. 54 mmol nátriumot tartalmaz, ami megfelel a teljes meccsre vonatkozó szénhidrátbeviteli ajánlásoknak.

Mérkőzés után nagyon fontos, hogy időben elkezdjük a folyadék és üzemanyag visszatöltését, hogy elősegítsük a gyors és hatékony regenerációt. Cél pótolni az elvesztett folyadékot, sókat, feltölteni a szénhidrát raktárakat és helyreállítani a sérült izomszövetet. Fontos, hogy 30-60 percen belül pótoljuk a folyadékot vízzel, higított gyümölcslével, izotóniás itallal, házi izotóniás itallal. A szénhidrát- és fehérjepótlást pedig a meccs végétől számított 20-30 percen belül kezdjük meg.

Kisétkezésnek választhatunk pl. tejes/növényi italos banánturmixot, smoothiet joghurttal, banánnal, facsart narancslével, sajtos/sonkás/hummuszos/főtt tojásos szendvicset, puffasztott rizsszeletet mogyoróvajjal, házi palacsintát, muffint, étkezésnek pedig pl. paradicsomos tésztát zöldségekkel, sajttal/hússal/hallal, töltött krumplit tonhallal/babbal/hússal és zöldségekkel/salátával, húst/halat rizzsel, zöldségekkel, omlettet zöldségekkel, sajttal, salátával és pékárúval. Vihetünk magunkkal további kiegészítésnek meccs utánra húslevest, akár krémlevest is termoszban, meggylét fahéjjal, kurkumával, diákcsemegét, mogyoróvajat almával, banánnal, csirkemelles/tofus wrappot, tortillatekercset, skyrt, korpovit kekszet.

Összegezve a legfontosabb mérkőzés körüli elveket: maradjunk a megszokott ételeknél, italoknál és ahova lehetséges vigyünk magunkkal előre összekészített, saját ételt, italt. Legyen 2-4 órával meccs előtt egy nagyobb (szénhidrátdús) étkezés, de elég időt hagyva egy kisebb étkezésnek is. Ha nehezünkre esik szilárdat ennünk, folyadék formájában pótoljuk az energiát és kiemelten figyeljünk a folyadékpótlásra is. Az étkezések kihagyását pedig kerüljük, mert szétszórtságot, gyengeséget, teljesítménycsökkenést okozhat. Továbbá kerüljük a szénsavas üdítők, magas zsírtartalmú ételek, cukrok, csokik, üdítőitalok fogyasztását.

Ezen ajánlások segítségével megtapasztalhatjuk milyen koncentráltan, fókuszálva, energiával telve játszani egy mérkőzést, úgy hogy a második félidőben sem csökken az intenzitás, a megtett táv és megfelelően megy végbe a regenerálódás is.

Cikkajánló

Sportszülői Mentorprogram 6. rész – Jákri Orsolya

„Masszőrként a teljesítményfokozás és a sérülések kockázatának a csökkentése a célom.”

Sportszülői Mentorprogram 5. rész – Göblyös Dávid

„Akadémiánkon a cél, hogy minél több utánpótláskorú játékost tudjunk a profi labdarúgásba beintegrálni.”

Sportszülői Mentorprogram 4. rész – Rózant János

Sorozatunk következő részében a női akadémia labdarúgó egyéni képzőjének a gondolatait olvashatják.

Sportszülői Mentorprogram 3. rész – Csigi Eszter

A sportpszichológia nagy segítség az egyén és a csapat sikerességében is.

Sportszülői Mentorprogram 1. rész - Lázár Pál

Lázár Pál, a női akadémiai Elit Program vezetőjének gondolatai a program tematikájáról.

Női U19: pont nélkül maradtunk Szombathelyen

A felsőházi rájátszás első fordulójában 3-1-es vereséget szenvedett U19-es női labdarúgócsapatunk.

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin